Sizler İçin 73 Adet Tığ Yelek Modelini Detaylı AnlattımUzun zamandır sizlere model anlatımları yapıyorum. Örgü modelleri ile ilgilenen izleyicilerimin yorulmadan kolayca 73 adet tığ yelek modeli anlatımlarına ulaşmasını istedim. Bu yüzden uzun ve detaylı yazıyı yazdım.

Tüm modellerin resimlerine tıkladığınızda videolu anlatımını yaptığım sayfasına ulaşabilirsiniz. Tüm videoları burada aynı sayfada paylaşma imkanım olmadığı için böyle bir yol seçerek sizlere kolaylık sağladım.

KELEBEKLİ TIĞ YELEK MODELİ

Çok severek çalıştığım bu tığ yelek modelini isterseniz şal yapımın dada kullanabilirsiniz. Görünüşü nedeni ile çok zor olduğunu düşündüğüm ama yapınca ne kadar kolay olduğunu gördüğüm modellerin başında geldiğini söyleyebilirim. Bu model bebek battaniyesine de çok yakışacaktır. İsterseniz motiflerin üzerine inci dikerek tam çeyizlik bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ MANTAR YELEK MODELİ

Angora iple ördüğüm yelek modeli 38 beden için olabilir. Önce lastik yerine 10 tane üçlü tırabzan ile kemer şeklinde parça hazırladım. Yan ördüğüm bu lastiği yan çevirip üzerine modeli kurdum. Her model için 4 sura tırabzana ihtiyacımız var.

Ön parça için 10 adet üçlü tırabzan ve 5 adet model yeterli olacaktır. Ön lastiği ile birlikte 5 model 22 santim gelmektedir. Bu ölçüler 38 beden için uygun olacaktır. Biraz daha büyük olmasını isterseniz 4 sıra tırabzanı fazla yaparak lastiği artırın. Böylece 5 yerine 6 model olacaktır.

Beden ayarlamak için kullandığınız bir kıyafeti ölçü olarak kullanıp aynı genişlikte zincir çekip başlayabilirsiniz. Sonra lastiği yan çevirip ön lastik için tırabzan yapın. 2 tırabzan atlayıp üçüncü tırabzana batıp bir ilmek çıkartın.

Çıkarttığınız bu ilmeği biraz uzun tutup üçlü tırabzan olarak örün. Aynı yere batarak 10 tane üçlü tırabzan yapın. Hiç ara vermeden dördüncü tırabzana batıp aynı şekilde 10 tane üçlü tırabzan yapın. İlk sırayı bu şekilde tamamlayıp ikinci sıraya geçerken iki zincir çekip her tırabzanın tepesine değil arasına girerek ikili tırabzan yapın.

RESME TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TASARIMI BANA AİT MOTİFLİ TIĞ YELEK MODELİ

Motife başlarken 5 zincir çekip halka yapıyoruz. 3 zincir çekip deliğin içine bir tane tırabzan yapın. Zincirle birlikte iki tane tırabzan elde etmiş olacağız. 8 zincir çekip aynı deliğe 2 tane daha tırabzan yapın.

4 tane delik oluşana kadar bu şekilde örüp halkayı kapatıyoruz. 2 zincir çekip ilk deliğin içine 5 tane ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekip aynı deliğe 5 tırabzan daha yapın. İlk sırada yaptığımız 2 tırabzanın arasına girip 4 tane tırabzan yapıp sonra ikinci tırabzanın arasına 4 tırabzan yapın.

Böylece halka şeklinde bir görünüm elde edeceğiz. Hemen ara vermeden yan deliğe geçip 5 tane tırabzan yaparak devam ediyoruz. Motifleri eklerken 5 tırabzanın arasına çektiğimiz 3 zincir ile diğer motifin köşesine tutturacağız.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

BÜLBÜL YUVASI BOYUTLU TIĞ YELEK MODELİ

Yelek yapımı için lastik kısımlarını su taşı şeklinde yaptığım 2 tırabzan 2 zincir 2 tırabzan şeklinde yapacağız. Her model için 2 tane bu modele ihtiyacımız olacak. Ön parçaları için lastik kısmına bir model daha ekleyerek ayarlamalıyız.38 beden hanımlar için 8 tane model koyabilirsiniz. Arka parça ise 17 model yapabilirsiniz.

Her beden için önlerde birer model arka tarafta ise 2 model fazla başlayabilirsiniz. Lastik kısmını tamamlayıp örgüyü yan çevirin. İlk tırabzanın içine batıp kenar lastiği için su taşı modelini yapın. 3 zincir çekip bir model atlayıp ikinci tırabzana batıp bir tırabzan yapın. Aralarda 3 zincir çekip aynı deliğe bir tırabzan daha yapın. Bir tırabzan atlayıp ikinci modele geçerek devam edin.

Son olarak 2 tırabzan yapıp bitirdikten sonra 3 zincir çekip bu iki tırabzanın üzerine toplamda 8 tane tırabzan yapın. Araya 3 zincir çekip sonraki deliğe geçerek devam edilecek.

RESME TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

ÖRÜMCEKLİ TIĞ İŞİ GELİN YELEĞİ

Yeleğin başlangıcında lastik örmeden hemen modele geçtim. Her model için çiftli örümcek yapıyoruz. Her çiftli örümcek için 12 zincire ihtiyacımız var. En son olarak tekli örümcek ve ön tırabzanlar için 11 tane daha zincire ihtiyacımız var. İlk sırayı çiftli sayılarda çiftli örümcek yapıyoruz. Son olarak tekli örümcek örümcek yapın ve kenar lastiği için 8 tane tırabzan yapın. Sonraki sırada çiftli örümcek yapın ve alt sıradaki çiftli örümceğin tam ortasına batın.

3 zincir çekip örümceğin arasına girerek uzunca bir ilmek çekin. Bir defa ipi dolayıp ikinci ilmeği çekin. Bu ilmekleri zincir hariç bir defada toplayın. Sonra kalan iki ilmeği toplayın. Bu şekilde aynı yere 3 tane dolgu yapın. Bu dolguları sonraki örümceğin ortasına tutturun. Aralara bir tane çiftli örümcek yaparak aynı modeli tekrarlayın. İkinci sırasında üç zincir çekip her dolgu ve örümceğin yanına yeni bir dolgu yapın. En son sırada ise ilk sıradaki tekli dolguyu yapın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ HALKALI GELİN YELEĞİ

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ipin kalınlığı ben süper ince bir iple çalıştım kalın bir iple çalışırsanız örgü kaba düşebilir.  Eğer biraz daha kalın bir iple çalışmayı düşünüyorsanız üçlü tırabzan yerine ikili tırabzan yapın daha kibar olacaktır. İlk olarak lastik olarak bir kaç sıra tırabzan örün. On tane tırabzan üç zincir ve bir yuva şeklinde ilk sırayı örün. Dördüncü sıraya gelince 4 tırabzan örüp 12 zincir çekin ve ilk sıranın beşinci tırabzanına tutturun. Zincirin üzerini tırabzanla doldurarak geri dönün ve iki tane daha tırabzan örüp aynı işlemi tekrarlayın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

ZİNCİR ÖRGÜ TIĞ YELEK MODELİ

Her model için 4 tane yuva gerekmektedir. Hesabınızı buna göre yapın. Aralardaki zincir sayısı 2 dönüşlerdeki zincir sayısı ise 6 olarak devam etmekte. İlk sırayı sadece delik olarak örüyoruz. İkinci sıraya geçince iki tane delik yaptıktan sonra iki zincir çekip dördüncü deliğe batıp uzunca bir ilmek çekiyoruz. Çektiğimiz ilmekler 6 tane olunca hepsini bir kerede toplayıp sıkıştırıyoruz. Bir zincir daha çekerek dolguyu yaptığımız yuvanın yanındaki tırabzana batarak bir yuva yapıyoruz. İki zincir çekip bir yuva daha yapıyoruz ve tekrar  iki zincir çekip dolguyu yapıyoruz. Sırayı bu şekilde tamamlıyoruz. 6 zincir çekip örgünün tersini çevirerek diğer sıraya geçiyoruz. Dolgunun üzerine gelince yan çevirerek arasına 6 sefer batıyoruz ve daha sonra hepsini bir kerede topluyoruz. İki zincir çekerek örgüye devam ediyoruz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

 

GÖRÜMCE TOPUZU TIĞ YELEK MODELİ

Angora iple ve normal iple yapılabilir. Başlangıç için her modele 11 zincir gerekmektedir. Zincir çekerek başlıyoruz. Sonra ipi dolayıp altıncı zincire batarak bir tane tırabzan yapıyoruz. Tırabzanı yaparken biraz gevşek bırakalım. Aynı yere tam 7 tane tırabzan yapalım. Sonra beşinci zincire batıp sabitleyelim. Tekrar aynı şekilde altıncı zincire batıp buraya 7 tane tırabzan yapın ve beşinci zincire tutturun.

İkinci sıraya geçerken bir zincir çekip geri dönün. İlk tırabzanın tepesine batıp bir tane sıkı iğne yapalım. Sonra 4 zincir çekip çift dolayın ve aynı yere batarak  bir tane tırabzan yapın.

Bu tırabzanı 3 defada örün ve son ilmeği kapatmayın. Aynı yere 3 tane tırabzan yapıp toplamda 4 ilmek olunca hepsini bir kerede toplayıp bir zincirle sıkıştırın. Tam ortada kalan tırabzanın tepesine batıp tutturun. Sonra son tırabzanın tepesine batıp 3 tane tırabzan yapın.

Bu tırabzanların son ilmeklerini bir kerde toplayıp kapatın. 4 zincir çekip tırabzanın dibine batın. Sonra diğer modele geçmek için ilk tırabzanın üzerine batıp bir tane sıkı iğne yapın. Aynı şekilde sırayı tamamlayın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

BAHAR ÇİÇEKLERİ TIĞ YELEK MODELİ

Bu model için lastik gerekmiyor. Modelin kendisini örgüyü ters çevirip kenar kısmına bir sıra koyunca daha güzel ve tamamlayıcı oluyor. Başlangıcı bir örümcek yapıp 5 zincir çekerek zincirin dibine batıp delik oluşturun. Tekrar 2 adet örümcek yapıp 5 zincir çekerek başlangıcına batıp bir delik oluşturun. Başlangıç ve bitiş kısmında sadece bir örümcek olacak. Bitişi bir örümcek yaparak bitirdikten sonra bir zincir çekin ve örgüyü ters çevirin. 5 zincirle delik oluşturduğumuz yere batarak bir tane üçlü tırabzan yapın. 3 zincir çekip tırabzanın tepesine pipirik yapın. Bu şekilde aynı deliğe 6 adet tırabzan yapın. İki modelin arasındaki örümceklerin ortasına batıp tutturun. Aynı şekilde bir sonraki deliğe 6 adet tırabzan yaparak devam edin. Bu şekilde örgüyü tamamladıktan sonra örgünün bütün kenarlarına lastik yerine bir sıra modeli koyabilirsiniz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ HANIM YELPAZESİ YELEK MODELİ

İlk başlangıç olarak 2 zincir çekip bir sıra delik oluşturdum. Üst sıraya geçince 3 zincir çekip üçüncü deliğe batarak uzunca çektiğim ilmeği ikili tırabzan ördüm. Araya bir zincir çekip aynı şekilde 7 tane ikili tırabzanı tamamlıyorum. 3 zincir çekip üçüncü deliğe batarak sıkı iğne şeklinde tutturuyorum. Sonraki sırada ise iki zincir çekip her tırabzanın arasına batarak bir delik oluşturdum. Her modelin üzerine 5 adet yuva oluşturdum. Araya 2 zincir çekip diğer modele devam ettim.Bu modelde isterseniz lastik yerine başlangıç deliğini ters çevirip aynı modeli bir sıra uygulayabilirsiniz. Bu şekilde oymalı ve şık bir görünü elde edebilirsiniz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ KAFES ÖRGÜ YELEK MODELİ

Başlangıç için her zincire bir defa batıp ikili tırabzanlar yapın. Ben iki kenara çiftli dolgu yaptım ve arasına 2 zincir koydum. Sonraki sırada ise ilk tırabzanın arkasını çevirip tepesine değil arasına girerek 3 tane ikili tırabzan yaptım. Arya 3 zincir çekip diğer tırabzanın ilkine arkadan araya girerek üç tane ikili tırabzan yaparak sırayı tamamlayın.

Model sürekli olarak bu şekilde ilk tırabzanın tepesine değil arasına girerek örülecek. Örgü her iki yüzünde aynı örüldüğü için örgünün her iki yüzü de aynı görünmektedir.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

 DOLGULU BADEMLER TIĞ YELEK MODELİ

İlk sırayı 5 zincir çekip iki tane delik yapın. Sonra ikili örümcek yaparak bu şekilde aynen devam edin. İki örümceğin arasına 5 zincir çekip bir delik oluşturun. Sonraki sırada delik bir taneye düşecek. Tekli örümcek yapın ve alttaki iki örümceğin arasına yaptığınız deliğe batarak 4 tane dolgulu fıstık yapın. Her fıstığın arasına 5 zincir çekilecek.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TOMURCUKLU TIĞ YELEK MODELİ

Bayan örgülerinde kullanmak isterseniz ince angora ipleri tercih edin. Bebek battaniyesi gibi yerlerde kullanmak için bebe yünü kullanabilirsiniz. Modeli kurarken 10 ve katları olan tırabzana ihtiyacınız olacak. Kenarlarda yarım model kullanıldığı için beşer tane olarak bölünmektedir.

İlk olarak bir sıra ikili tırabzan yapıyoruz. Üst sıraya geçince 3 zincir çekip 4 tane ikili tırabzan yapıyoruz. Sonra bir tırabzan atlayıp 9 tane daha ikili tırabzan yapıyoruz. Bir tane tırabzan atlayıp 9 tane tırabzan yaparak devam ediyoruz. Bitiş kısmına gelinde 5 tırabzan örüp sırayı bitiriyoruz.

3 zincir çekip örgüyü ters çeviriyoruz. İlk ayağı oluşturmak için 6 zincir daha çekip toplamda 9 zincir çektikten sonra alt sıradaki atladığımız tırabzanın başlangıcına batıp bir ilmek alıyoruz ve bu ilmekle zinciri kapatıyoruz. Geri dönüp zincirin üzerini 8 tane sıkı iğne ile dolduruyoruz.

Kaldığımız yerden devam ederek 4 tane ikili tırabzan yapıyoruz. Alt sıradaki boşluk verdiğimiz tırabzanın tepesine batıp 6 defada çektiğimiz ilmekler ile bir tane dolgu yapıyoruz. Dolguyu iki defada kapatıp kaldığımız yerden 4 tane tırabzan yapıyoruz.

Tekrar 6 zincir çekip dolgunun dibine batarak sabitliyoruz. Sonra örgüyü çevirip zincirin üzerini 8 tane sıkı iğne ile doldurarak geri dönüyoruz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ KOLAY MOTİFLİ YELEK MODELİ

Model güzel olmasının yanında çok kolay örülüyor. İki sıradan oluşan bir model. Yarım motif kullanarak yaka ve koltuk kesimini kolayca yapabilirsiniz. Alizenin simli şal ipi ile hazırladım modeli. Görünümü hakkında fikir edinmeniz için küçük bir bebek yeleği şeklinde ördüm.

İlk olarak 5 zincir çekip bir halka oluşturun. Tekrar 5 zincir çekip halkanın içine bir tırabzan yapın. Aralarına ikişer zincir çekip tam 8 delik oluşturun. 3 zincir çekip ilk deliğin içine 3 tane tırabzan yapın. 3 zincir çekip yanındaki deliğe 4 tırabzan yapın. Sonra 8 zincir çekip yan deliğe batın.

Her deliğe 4 tane üçlü tırabzan yapın. İlk defasında araya 3 zincir çekin sonraki araya 8 zincir sonra 3 sonra 8 zincir şeklindeki sırayı takip edin. Birleştirirken zincirlerin olduğu yerlerden birleştirmelisiniz.

Yarım motif yaparken 8 delik yerine 4 delik oluşturun. Sonra 4 deliğin içine aynı şekilde 4 tırabzan doldurun. Bu defa önce 8 zincir sonra 3 zincir çekerek devam edin. Ön lastik yerine bir sıra delik oluşturun sonra üzerine tırabzan doldurun.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

MUZLAR TIĞ YELEK MODELİ

Bu modeli çok kalın iple yapmanızı tavsiye etmem. Modelim 3 boyutlu olduğu için biraz kalın bir dokuya sahip. İlk olarak öreceğiniz yere göre uygun büyüklükte zincir çekmelisiniz. Sonra 5 zincir çekip bir delik oluşturun. Aralara bir zincir çekerek bir delik atlayın ve üçlü tırabzan örerek delikler oluşturun.

Sonraki sırada ise ilk başlangıca bir delik oluşturun ve 5 zincir çekin. Bir alt sıraya önceki deliğe batın ve geri dönüp buraya sıkı iğne doldurun. Bir zincir çekip sonraki tırabzana geçin. Bu model sürekli olarak alt sıraya batılarak yapılmaktadır.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

GÖRÜMCE SEVİNDİREN TIĞ YELEK MODELİ

Önce yeterli ölçüde zincir çekerek başlayın. Dördüncü zincire batıp aynı yere 6 tane üçlü tırabzan yapın.Tekrar dördüncü zincire batıp sıkı iğne örer gibi sağlamlaştırın. Dördüncü zincire tekrar batıp 6 tırabzan yaparak sırayı devam edin. İkinci sıraya geçerken 3 zincir çekip geri dönün.

Zincirin dibine batıp 4 defada çektiğiniz dolguyu yapın. Araya 5 zincir çekip bir sonraki tırabzanların bittiği yere girin ve bir dolgu yapın. Araya 3 zincir çekip aynı yere bir dolgu daha yapın. Üst sıraya geçince kenar dolgusunun tepesine 3 tane tırabzan yapın. Alt sıradaki tırabzanların tam ortasına girin. Sonra iki dolgunun ortasına girip 6 adet tırabzan yapın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

KABARTMALI YONCALAR TIĞ YELEK MODELİ

Başlangıç olarak 5 zincir çekip dördüncü zincire sıkı iğne örer gibi batıyoruz ve bu şekilde bir sıra delik oluşturuyoruz. Sonra 5 zincirle iki tane delik oluşturup sonraki deliğe 4 tane üçlü tırabzan yapın. 4 zincir çekip aynı deliğe 4 tırabzan daha yapın. Bu sırada her modelin arasında 2 delik olacak. Sonraki sırada tırabzanların ortasına batın ve 4 zincir çekip 3 tane üçlü tırabzan yapın. 4 zincir çekip tekrar tırabzanların dibine batın.

4 zincir çekip tekrar aynı deliğe 3 tane tırabzan yapın ve 4 zincirle tekrar dibine batın. 4 zincir çekip 3 tırabzan daha yaparak üç tane yonca yaprağını tamamlayın. Hiç zincir çekemeden sonraki deliğe tutturun. Araya 5 zincirle bir delik yapın ve aynı işlemi tekrarlayın. Sonra iki modelin arasına iki sıra delik yapın ve aynı modeli bu defa iki modelin tam ortasına gelecek şekilde tekrarlayın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

PAPATYALI TIĞ İŞİ YELEK MODELİ

İlk sırada 10 tane üçlü tırabzan örün ve ilmeği uzatarak bir defa başını dolayın ve bir kez daha uzun bir ilmek çekin. Bir daha başını dolayıp üçüncü kez ilmeği çekin. Sonra üçüncü zincire batıp aynı şekilde 3 ilmek çekin ve sonraki üçüncü zincire batın ve 3 ilmek daha çekin. Sonra bu ilmeklerin hepsini bir defada toplayıp bir zincir çekin ve sıkıştırın.

Sonra çektiğiniz zincirin dibine batarak 3 ilmek daha çekin ve ilmekleri toplayıp üçüncü zincire batarak tekrar 10 tane tırabzan yapın. Sonraki sırada tırabzanların tepesine değil aralarına girerek örün. 2 zincir çekip bir alt sıradaki dolguların ortasına batın ve üç ilmek çekin ve ilmekleri toplayın. 2 zincir çekip aynı yere üç ilmekle ektiğiniz dolguyu yapın. 2 zincir çekip tırabzanları örmeye devam edin.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

SIRALI PAPATYALAR TIĞ YELEK MODELİ

Başlangıç olarak her model için 10 tane tırabzanı lastik yerine örüyoruz. 5 adet üçlü tırabzan örüp iki zincir çekiyoruz ve üçüncü tırabzana batarak 6 defada çektiğimiz dolguyu yapıyoruz. 2 zincir çekip üçüncü tırabzana batarak 5 tane tırabzanı yaparak devam ediyoruz. Sonraki sırada ise 5 tırabzanı yaparak zincir çekilen yere bir dolgu yapıyoruz ve 2 zincir çekip sonraki deliğe batıp bir dolgu daha yapıyoruz. Sonra 5 tırabzanı yaparak devam ediyoruz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

FISTIKLI SÜPÜRGELER TIĞ İŞİ GELİN YELEĞİ MODELİ

4 tam kenarlarda iki tane yarım model 16 santim gelmektedir. Bir model yaklaşık 3 santim gelmektedir. Zincir çekerek başlıyoruz ve her modele 7 zincir gerekmektedir. Dördüncü zincire batın ve üç tırabzan yapın. 4 zincir çekip yedinci zincire batıp 5 tane ikili tırabzan yapın. Kenar modeller için 3 tane ortada kalan modeller için 5 tane tırabzan yapın.

Sonraki sırada her tırabzanın arasına bir zincir çekerek örün. Her modelin arasına 2 zincir çekin. Daha sonraki sırada tırabzanların arasına girerek 3 defada dolgu yapın ve aralara 2 zincir çekin. Her modelin arasına 3 zincir çekin. Bir sonraki modeli aralara yaparak kaydırma yapın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ ÇAM KOZALAĞI YELEK MODELİ

Başlangıç için 5 zincir çekip dördüncü zincire batarak delikler oluşturuyoruz. Her model için 5 deliğe ihtiyacımız olacak. Sonraki sırada 5 zincir çekip ilk deliğe batın. Sonraki deliğe batarak 7 tane ikili tırabzan yapın. Sonraki deliğe batın ve tutturun. 5 zincir çekerek araya 3 delik yapın. Sonra tekrar 7 adet ikili tırabzan yapın ve sonraki deliğe batın. Sonraki sırada aralarda 5 zincir çekerek delikleri yapmaya devam ediyoruz. 2 zincir çekip ilk tırabzana batın ve 3 defada çektiğiniz dolguyu yapın ve 2 zincir çekin.

Sonraki tırabzana batarak 5 tane ikili tırabzan yapın. Sonra 2 zincir çekip son tırabzanın tepesine 3 defada çektiğimiz dolguyu yapıyoruz. Sonraki sırada 5 zincir çekip ilk tırabzanın tepesine bir dolgu yapın ve 2 zincir çekip 3 tane ikili tırabzan yapın. 2 zincir çekip son tırabzanın tepesine bir dolgu daha yapın. Sonraki sırada 5 zincir çekip ilk tırabzanın tepesine bir dolgu yapın ve 2 zincir çekip bir tırabzan yapın ve 2 zincir çekip son dolguyu yapın. Son sırada ortadaki tırabzanın tepesine dolguyu yaparak bitirin. Sonraki modeli iki modelin ortasına gelecek şekilde kurarak devam edin.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ SARMAŞIK DOLGULAR YELEK MODELİ

Modelin tek bir örülüş şekli var. Sadece ilk sıra farklı örülüyor. Yeterli uzunlukta zincir çekip iki adet tırabzan yapın. 3 zincir çekip üçüncü zincire bir tane tırabzan yapın. Sonrasında 3 zincir çekip yan yana iki tane tırabzan yapın. İlk sıra bu şekilde bir tane tırabzan sonra iki tane tırabzan şeklinde tamamlanacak. Sonraki sıraya geçince iki tane olan tırabzanlar aynen örülecek. 3 zincir çekip bir adet tırabzanda aynen örülecek. Sonra bu tırabzanın arkasında kalan deliğe batılıp dolgu yapılacak. Tekrar 2 zincir çekip iki tırabzan yapın. Bundan sonrası bu şekilde devam edecek.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

KUZU KULAĞI TIĞ YELEK MODELİ

Başlangıç olarak her model için 8 zincir çekmelisiniz. Ama dikkat edin zincir sıkı olmasın yoksa örgünün başlangıcı büzer. Sonra 5 zincir çekip abşlangıç yerine bir tane üçlü tırabzan yapın. 1 zincir çekip aynı yere zincirle birlikte 4 tırabzan yapın. 2 zincir çekip dördüncü zincire batın. 2 zincir çekip dördüncü zincire 5 tane üçlü tırabzanı arasına birer zincir çekerek örün. Kenar kısımlarda 4 tırabzan orta kısımlarda ise 5 tırabzan olacak. İkinci sırada 1 zincir çekip hemen dibine sıkı iğne yapın. 2 zincir çekip sonraki deliğe batın.

4 zincir çekip iki kere dolayın ve sonraki deliğe üçlü tırabzan yapın ve son ilmeği örmeyin. Bu şekilde 3 tane tırabzan örün ve kalan ilmekleri bir defada toplayın. 1 zincir çekip sonraki tırabzanın ilk deliğine çift dolayarak üç tane tırabzan yapın. Tırabzanların son ilmeğini örmeyin ve en son bu ilmekleri bir defada toplayın. 4 zincir çekip yanındaki deliğe batın. 2 zincir çekip yanındaki deliğe batın. 4 zincir çekip yanındaki deliğe çift dolayarak 3 tane tırabzan yapın ve son ilmeklerini bir defada toplayın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

3 BOYUTLU PİPİRİKLİ ÇİÇEKLER TIĞ YELEK MODELİ

Önce her model için 6 zincir çekiyoruz. Ben kenar kısımlarına birer tane tırabzan koydum. Sonra ilmeği uzunca çekerek bir defa örün ve ilmeğin içinden çıkardığınız yeni ilmekle birlikte sıkı iğne örer gibi örün. Bu şekilde tekli örümcek yapmış olacaksınız. Altıncı zincire batarak tutturun. Tekrar bir zincir çekip ilmeği uzatarak tekli örümcek yapın. Bu defa altıncı zincire batarak bir tane üçlü tırabzan yapın.

5 zincir çekip tırabzanın tepesine pipirik yapın. Tekrar aynı yere batarak yeni bir üçlü tırabzan yaparak 5 zincir çekin ve tepesine pipirik yapın. Bu şekilde tırabzanlar 5 tane oluncaya kadar devam edin. Tekrar bir zincir çekip ilmeği uzatarak örün ve tekli örümcek yapın. Altıncı zincire tutturun. Bir tane daha tekli örümcek yaparak 5 tane üzeri pipirikli üçlü tırabzan yaparak devam edin. Örgünün sonunda bir tane tırabzan yaparak sırayı bitirin. 3 zincir çekerek üst sıraya geçin. Bu defa çiftli örümcek yapın. Tırabzanlar la yaptığımız çiçeğin ilk tırabzanını atlayıp ikinci tırabzanın arasından girerek tutturun. 5 zincir çekip bir tırabzan atlayıp ikinci tırabzanın arasına tutturun.

Tekrar çiftli örümcek yapın ve bir sonraki çiçeğin ikinci tırabzanına tutturun. Böylece yeni model için alt zemin oluşturmuş olacağız. Tekrar üst sıraya geçince ilk başlangıçtaki gibi tekli örümcek yapın. Bir alt sıradaki çiftli örümceğin ortasına batın. Tekrar tekli örümcek yapın ve çiçekli tırabzanın arka kısmındaki oluşturduğumuz deliğe 5 adet pipirikli üçlü tırabzan yaparak devam edin. Ben modeli ince iple çalıştım ve biraz ütü buharı tuttum.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

ÖRÜMCEKLİ LALELER TIĞ YELEK MODELİ

İlk başlangıç olarak 3 zincir çekerek bir sıra delik oluşturdum. Her model için 7 deliğe ihtiyacınız olacak. Modelin ilk sırasına geçerken çiftli örümcek yapıyoruz ve ikinci deliğin tepesine batarak sabitliyoruz. Sonra tekli örümcek yaparak üçüncü deliğe 8 tane üçlü trabzan yapıyoruz. Tekrar tekli trabzan yaparak ikinci deliğin tepesine batıyoruz. Çiftli örümcek yaparak tekrar ikinci deliğin tepesine batıyoruz. Tekli örümcek yapıp üçüncü deliğe 8 trabzan şeklinde yapıp sırayı tamamlıyoruz.

İkinci sırada ise çiftli örümcek yapıyoruz ve trabzanların tepesine batarak 4 adet trabzanı iki defa da örüyoruz. Kalan ilmekleri bir kerede toplayıp çiftli örümcek yapıyoruz. Sonra kalan 4 trabzanı da iki defa da örüp kalan ilmekleri bir kerede toplayarak örmeye devam ediyoruz. Sonraki sırada bir sıra çiftli örümcek yapıyoruz. Sonra modeli tekrarlıyoruz ama bu defa iki modelin arasındaki kalan çiftli örümceğin tepesine yeni modeli kurarak kaydırmış oluyoruz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

SERPME ÇİÇEKLİ TIĞ YELEK MODELİ

İlk başlangıç olarak 5 zincir çekip dördüncü zincire batarak delikler oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz 3 delikten bir model oluşmaktadır. Dönüşlerde 8 zincir çekip ilk deliğe batın. Sonrasında bir delik daha yapın ve bir sonraki deliğe bir tırabzan yapın ve 3 zincir çekerek üzerine pipirik yapın. Bu şekilde 5 adet tırabzan yapın. Hiç ara vermeden bir sonraki deliğe modeli bağlayın. Araya bir delik yapın ve tırabzanlı bölümü tekrarlayın.

Sonra bir pipirik atlayıp ikinci pipiriğe batarak 5 zincirle delikli bir sıra oluşturun. Her deliğe batarak yeni bir delikli sıra oluşturun. Sonraki tırabzanlı bölümü ise bir önceki iki modelin tam arasına yaparak devam edin. Modelin zarif ve kibar görünmesi için ince ip kullanmalısınız. Bu model için lastik kısmına tırabzan yerine modelin devamı olan delikli bölümü kullanabilirsiniz. Aynı şekilde başlangıç kısmında tırabzanlı lastik yerine hemen modeli başlayın ve sonrasında modelin aynısını örgünün kenarlarına bir sıra örün. Bu şekilde model ters duran bir görünüme sahip oluyor.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

KELEBEK DESENLİ TIĞ YELEK MODELİ

Öncelikle kenar lastiğinden sonra iki zincir çekip tam 4 adet delik yapıyoruz. Sonra 4 adet üçlü tırabzan yapın. Sonra 5 adet delik yapıyoruz ve 4 tane tırabzan yapıyoruz. Tırabzanların arasında 5 delik koyarak sırayı tamamlıyoruz. Sonraki sırada ise tırabzanların iki yanındaki deliklere tırabzan yapıyoruz ve araya 7 zincir çekiyoruz. Daha sonraki sırada ise tırabzanların iki yanındaki deliğe yeni tırabzanları yapıyoruz ve 5 zincir çekip ortadaki deliğe bir tane sıkı iğne yapıyoruz.

Son kez tırabzanları iki yana doğru açıyoruz ve 5 zincir çekip ilk deliğe 2 tane sıkı iğne yapın alttaki sıkı iğnenin üzerine bir tane daha yapın. Sonraki deliğe 2 tane daha sıkı iğne yapın. Toplamda 5 adet sıkı iğne yapmış olacaksınız. Sonraki sırada tırabzanları bu defa içe doğru kapatmaya başlıyoruz. Tırabzanları içe doğru yapıyoruz ve 5 zincir çekip tam ortaya 1 tane sıkı iğne yapın. En son olarak iki tırabzanın arasına iki zincir çekerek tepe kısmını kapatın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ KÜP ŞEKERLER YELEK MODELİ

Modeli simli şal ipi ile çalıştım. Angora tiftik iple çalışılmış resmini de sayfanın içinde bulabilirsiniz. Önce beşinci zincirin içine çok sıkı örmeden 7 adet üçlü tırabzan yapıyoruz. Bir zincir çekip beşinci zincire tutturun. Tekrar 1 zincir çekip beşinci tırabzana 7 adet üçlü tırabzan yapın.

Sonraki sırada ise aynı tırabzanların bu defa tepesine değil aralarına girerek örün ve aralarda 3 zincir çekin. Sonraki modeli bu üç zincir çekilen yere uygulayın. Böylece modeli her defasında kaydırmış olacaksınız.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ DELİKLİ YELPAZE YELEK MODELİ

Önce zinciri çekerek hazırlıyoruz. Sonra ipi iki defa dolayıp dördüncü zincire batarak üçlü tırabzan yapın. Aralarına ikişer zincir çekerek 5 adet üçlü tırabzan yapın. 2 zincir çekip dördüncü zincire batarak tutturun. Bu şekilde sırayı tamamlayın. 6 zincir çekip ilk tırabzanla ikinci tırabzan arasına batarak ikili tırabzan yapın.

5 zincir çekip tam ortada kalan tırabzanın tepesine batıp tutturun. 5 zincir çekip son ara boşluğuna ikili tırabzan yapın. 5 zincir çekip sonraki modelin ilk ara boşluğuna ikili tırabzan yaparak devam edin. Bir sonraki modeli bir önceki iki modelin arasına uygulayın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ PAPATYA DEMETİ YELEK MODELİ

Öncelikle zincir çekerek başlıyoruz. Sonra 5 tane üçlü tırabzan yapıp araya 5 zincir çekiyoruz. İkinci sırada ise 6 zincir çekip ilk deliğe 3 tane tırabzan yapıp 3 zincir çekiyoruz ve aynı yere tekrar 3 tırabzan yapıyoruz. Hiç zincir çekmeden diğer deliğe atlayıp aynı modeli uyguluyoruz. Daha sonraki sırada üç zincir çektiğimiz deliklere tekrar 5 tırabzana yapıyoruz ve aralara 5 zincir çekiyoruz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ ÖRÜMCEK AĞI YELEK MODELİ

Öncelikle 10 tane üçlü tırabzan yapın ve 8 zincir çekip aynı şekilde 10 tırabzan yaparak devam edin. Sonraki sırada 6 zincir çekip dördüncü tıranzana batarak 4 tırabzan yapın. 5 zincir çekip daha önceki zincire rast gele girerek 2 tane sıkı iğne yapın. 5 zincir çekip 10 tane olan tırabzanın üzerine tam ortaya gelecek şekilde 4 tırabzan yapın. Daha sonraki sırada ise 6 zincir çekip tırabzanların ilk tepesine batarak üçlü tırabzan örün.

8 zincir çekip ilk deliğe 2 sıkı iğne yapın ve önceki sıkı iğnenin üzerini tekrar örün ve yanındaki deliğe 2 sıkı iğne daha yapın. Daha sonra 6 zincir çekip bir delik yapın. Sonra yanındaki deliğe batarak 4 tırabzan yapın ve 5 zincir çekip sıkı iğnelerin tam ortasına 2 sıkı iğne yapın. 5 zincir çekip sonraki deliğe 4 tırabzan örerek devam edin.Sponsorlu Bağlantılar


RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ ÇİFT TARAFLI YELEK MODELİ

Örgünün tek bir örülüş şekli var. Önce lastik yerine yan şekilde tırabzan örün. Sonra yan çevirip üzerine modeli kurun. İlk önce her tırabzanın üzerine iki tane olmak üzere 4 tane tırabzan yapın. 1 zincir çekip yan tarafa iki tane tırabzan yapın araya 3 zincir çekip yan tarafa tekrar 2 tane tırabzan yapın. Bu şekilde sırayı tamamlayın. Sonraki sırada 4 tırabzanı aynı yapın bir zincir çekip bir önce yapılan tırabzanların bir alt sırasına 2 tane dörtlü tırabzan yapın. Sonra üst sıraya 2 tane üçlü tırabzan yapın ve 3 zincir çekip üst deliğe 2 tane üçlü tırabzan yapıp bir alt deliğe 2 defa dörtlü tırabzan yapın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

ÇİÇEKLİ ZİKZAKLAR TIĞ YELEK MODELİ

Önce 4 adet üçlü tırabzan yapın ve beşinci tırabzanı dördüncü tırabzanın yanına yapın. 3 zincir çekip sonraki iki tırabzanı en son yere batarak yapın. Sonra 3 tırabzanı yan yana yaparak devam edin. Sonra zincir çekmeden dördüncü zincire 1 tane tırabzan yapın ve aralara 2 zincir çekerek aynı yere 4 adet tırabzan yapın. İlk sırayı bu şekilde tamamlayın. Sonra tırabzanların ilkini daima atlayıp ikinci tırabzanın ara boşluğuna girerek örmeye devam ediyoruz. 4 tırabzanı örüp son tırabzanı deliğe yapın. Aynı işlemi modelin diğer yarısına da uygulayın. 3 zincir çekip ilk tırabzanla ikinci tırabzanın arasına batın. 4 zincir çekip aynı yere pipirik yapın. Sonra yan tarafa batın ve ikinci pipiriği yapın. Sonra üçüncü boşluğa batın ve son pipiriği yapın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

ÖRÜMCEKLİ TIĞ YELEK MODELİ

Başlangıç için bir veya iki sıra tırabzan örün.Sonra tekli örümcek yapın ve 7 tane üç kerede çektiğiniz dolguları yapın. Her dolgunun tepesine zincir çekerek pipirik yapın. Modellerin arasına iki adet ikili örümcek yapın. Kenarlara ise tekli örümcek yapın. İkinci sırada ise modelin arasına tekli örümcek yapın ve ortaya çiftli örümcek yapın. Modelin üstüne ise 4 zincir çekip önce ikinci pipiriğe batın. Sonra 4 zincir çekip bir sonraki ne tekrar zincir çekip bir sonraki pipiriğe batarak üç delik oluşturun. Bu deliklerin ortada kalanına bir sonraki modeli uygulayın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ FISTIKLI PAPATYALAR YELEK MODELİ

Modeli hazırlarken bir sıra ikili tırabzan yaparak lastik yerine hazırlık yaptım.  Sonraki sırada 8 tırabzan örüp iki zincirle bir delik ve tekrar 8 tırabzan yapıyoruz. Ara model ise 2 zincir çekip bir tırabzan yapıyoruz ve 2 zincir çekerek aynı yere bir tırabzan daha yaptıktan sonra iki zincir çekerek bitiriyoruz. Ara model bitene kadar aynen devam edecek. Ana model ise her sırada tırabzanlar ikişer ikişer azalarak devam edecek. Model 6 sıradan meydana gelmektedir.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMLARINA GİDER

FISTIKLI ÇİÇEKLER YAZLI TIĞ YELEK MODELİ

Başlangıç olarak bir sıra delik örüp hazırlayın. Ön kısmına lastik yerine delik koydum. Bir model biterken diğer model başlamaktadır. Yeni başlayan modeli kurarken fıstıkların yanına iki zincir daha çekiyoruz. Önce bir delik oluşturup sonrasında üç delik yapıp en son olarak da tekrar bir delik oluşturuyoruz. Püf noktalarına dikkat etmelisiniz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

PEMBE ÇİÇEKLİ TIĞ YELEK MODELİ

Model iki sıradan oluşmaktadır. Önce başlangıç için her modele 8 zincir çekmelisiniz. Sonra 4 zincir çekin ve aynı yere 3 adet dolgulu fıstık yapın. Her fıstığın arasına 2 zincir çekmelisiniz. Sonra 4 zincir çekip sıkı iğne örer gibi tutturun. Tekrar 4 zincir çekerek aynı fıstıkları tekrar yapın. Sonraki sırada ise 9 zincir çekip ilk iki fıstığın arasına batarak 3 adet sıkı iğne yapın. 2 zincir çekip sonraki fıstığın arasına 3 sıkı iğne yapın. 8 zincir yapın ve diğer fıstıkların arasına sıkı iğne yaparak devam edin.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ YAZLIK KOLAY YELEK MODELİ

Aynı yere batarak 3 tane üçlü tırabzan yapıp 3 zincir çekin ve tekrar aynı yere batarak 3 tane daha üçlü tırabzan yapın. 3 tane zincir çekip 5 zincir ileriye doğru sayarak batın ve zinciri tutturun. Zinciri battığınız yere  üç zincir çekerek bir tane dolgu yapın ve tekrar 3 zincir çekip üçlü tırabzanları tekrarlayın. Bu modelin püf noktası dolgunun başındaki zincirle dolgu arasına yeni bir dolgu yapılmasıdır. Bu şekilde dolgular yan ve yamuk bir görüntü almaktadır.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ DOLGULU YELEK MODELİ

İlk sırayı zincir üzerine 5 tane üçlü tırabzan yapın ve aralara 3 tane dolgu yapın. Yapacağınız dolguların arasına 3 zincir çekin. Tırabzanlar la dolguların arasına zincir çekmeden devam etmelisiniz. Bir sonraki sıraya geçince tırabzanların üstüne değil aralarına girerek 5 tırabzanın yapın ve dolguların üzerine 5 zincir çekip dolgunun tam ortasına batarak tutturun. Tekrar 5 zincir çekip tırabzanları yapmaya devam edin.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ GÜL FİDANI YELEK MODELİ

Gelelim modelin kurulumuna. 4 tane üçlü tırabzan yapıyoruz ve 16 zincir çekip en son tırabzanın tepesine batarak tutturuyoruz. Bu şekilde 16 zincir çekip 3 delik oluşturarak aynı yere tutturuyoruz. Kaldığımız yerden devam ederek 4 tane üçlü tırabzan daha yapıyoruz. Bir zincir çekip üçüncü tırabzana bir tane tırabzan yapıp 2 zincir  çekip tekrar aynı yere ikinci tırabzanı yapıyoruz. Aradaki bu delikli kısım ön yüzde ve arka yüzde daima aynı şekilde örülüyor. Arka taraftan delikli kısımı aynı örüp diğer model kısmını ise 8 adet tırabzan yaparak bitiriyoruz.

Tekrar ön tarafa geçince üç zincir çekip oluşturduğumuz ilk delikle birleştiriyoruz. Üç tane daha tırabzan yapıp bu defa ortadaki deliğin boşluğuna sıkı iğne yapıyoruz. Sonra ikili tırabzan sonra üçlü tırabzan yaparak devam ediyoruz. Sekizinci sıkı iğneyi ilk sıkı iğne yaptığımız yere batarak yapıyoruz ve deliği kapatmış oluyoruz. Kaldığımız yerden devam ederek 3 tane daha tırabzan yapıp son delikle birleştiriyoruz ve son tırabzanı örerek modeli bitiriyoruz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ LALELER YELEK MODELİ

Öncelikle 6 zincir ve katları olarak yeterli ölçüde zincir çekerek hazırlayın.3 zincir çekip zincirin dibine batarak 5 defa ip çekin ve dolgu yapın. 3 zincir çekip altıncı zincire batarak tutturun. 3 zincir çekin ve aynı yere 5 defada çekilen dolguyu yapın. Bu şekilde sırayı tamamlayın. Üst sıraya çıkınca bu defa dolguların ve zincirin arasına batarak dolgu yapın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

YAPRAKLI TIĞ İŞİ YELEK MODELİ

Model bir sıra şeklinde yapılıyor. Yapılış sırasını anlarsanız model çok kolay gelecektir ama eğer bu sırayı kaçırırsanız karışık bir hale gelecektir. Zincir çekip başlıyoruz. 5 zincir çekip altıncı zincire batarak çift doladığımız ilmeği üç defada örüp son ilmeği örmüyoruz. 4 tırabzan yapıp 5 zincir çekip tırabzanların dibine batıyoruz.

5 zincir çekip aynı yere 4 tırabzan daha yapıyoruz. Sonra 5 zincir çekip aynı işlemi tekrarlıyoruz. Yeni sıra başında 10 zincir çekip ikili yaprağın ilkinin tepesine batarak iki yaprak yapıyoruz. 5 zincir çekip ikinci yaprağın tepesine tutturuyoruz. Her sırada aynı şekilde ikili yaprağın ilkine iki adet yaprak yapıp 5 zincir çekeceğiz ve ikinci yaprağın tepesine tutturacağız.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ KELEBEKLER YELEK MODELİ

Tığ işi kelebekler bayan yelek modeli beğenilen ve aranılan modeller arasında yer almaktadır. Görüntüsü gerçekten çok zarif ve güzel bir model. İlk görüşte çok beğendim ve sizinde beğeneceğinizi düşünerek anlatmaya karar verdim. Bu modeli kalın bir iple örmenizi tavsiye etmem ip ne kadar ince ise model o kadar güzel oluyor.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ ÇAPRAZ FISTIKLAR YELEK MODELİ

Çapraz fıstıklar modelini hem yelek hemde lizöz için kullanabilirsiniz. Yapımı için yeterli uzunlukta zincir çekin ve iki üç sıra üçlü tırabzan örün. İlk sıra 5 tane tırabzan örün bir zincir çekin ve bir delik oluşturun. İkinci sırada ise deliğin içine ve yanına da tırabzan yapın ve deliğe bir tane fıstık yapın 5 tırabzan bir fıstık şeklinde hem ön hem arka yüzde aynı örün.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

 

 

TIĞ İŞİ KABARTMALI BURGULAR YELEK MODELİ

 İlk sırayı ikili tırabzan yaptım. İkinci sırayı da aynı şeklide ikili tırabzan yaptım. Üçüncü sıraya geçince bir zincir çekip 4 tane sıkı iğne yaptım. Sonra başını dolayıp ilk sıradaki tırabzanların dördüncüsünün arasından girerek bir tane üçlü tırabzan yaptım. Sonra bir tırabzan atlayıp sonraki tırabzanın arasından girerek bir tane daha üçlü tırabzan yaptım.

Onun yanına bir tane daha üçlü tırabzan yaptım. Dördüncü tırabzanı ise ilk başta atladığım tırabzanın arasına girerek yaptım. Beşinci ve sonuncu tırabzanı ise sıradaki tırabzanın arasına girerek yaptım. Sonra 5 tırabzan sayıp altıncıya batarak 4 tane sıkı iğne yaparak sıraya devam ettim. Aynı şekilde 4 tırabzan sayıp beşinci tırabzana aynı şekilde üçlü tırabzan yapmaya devam ettim.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ FİYONK YELEK MODELİ

İki sıradan oluşmaktadır. Başlangıç olarak dördüncü zincire 3 tane üçlü tırabzan yapıyoruz. Sonra araya 5 zincir çekip aynı yere 3 tane daha tırabzan yapıyoruz. Dördüncü zincire batarak tutturuyoruz. Tekrar dördüncü zincire batarak tırabzan yapmaya devam ediyoruz. İlk sıra bu şekilde tamamlanacak. Üst sıraya geçince 5 zincir çekip tırabzanların üçüncüsüne batarak ikili tırabzan yapıyoruz.

Tekrar 5 zincir çekip tırabzanların orta boşluğuna batıp tutturuyoruz. 5 zincir çekip diğer tırabzanların ilkinin tepesine batıp ikili tırabzan yapın. Hiç zincir çekmeden sonraki tırabzanların üçüncüsüne batıp ikili tırabzan yapın. Bu şekilde sonraki sıra için hazırlık yapıyoruz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ NAZAR BONCUĞU YELEK MODELİ

İlk sıra zincir çekilip üzerine her zincire iki adet üçlü tırabzan yaparak başlanacak. Yan yana 6 tane tırabzan yapın ve 3 zincir çekip altıncı zincire batarak aynı yere 3 tane tırabzan yapın. Tekrar 3 zincir çekin ve altıncı zincire iki tane tırabzan yapın. Bu şekilde yan yana 6 tane tırabzan yapın. Bir defa 6 tane sonra 3 ve tekrar 6 tane tırabzan yaparak sırayı tamamlayın. Bu sırada tırabzanları örerken ipi iki defa dolayarak örüyoruz. Sonraki sıraya geçince 5 zincir çekip örgüyü yan çevirin.

6 tane olan tırabzanın atlayıp 3 tane olan tırabzanın ilkinin ara boşluğuna 6 tane ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekip ortada kalan tırabzanın dibine batıp tutturun. Tekrar 3 zincir çekip bu defada diğer tarafta kalan tırabzanın boşluğuna 6 tane ikili tırabzan yapın. 5 zincir çekip 6 tane olan tırabzanları atlayıp 3 tane olan tırabzanın boşluğuna aynı şekilde modeli uygulamaya devam edin. Sonra 5 zincir çekip üst sıraya geçin ve bir alt sıradaki 5 tane olan zincire 6 tane tırabzan yapın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ DALGALI TIRABZANLAR YELEK MODELİ

İlk sıra 5 zincir çekip delikler oluşturularak yapılmaktadır. İkinci sıraya geçerken 8 zincir çekip bir alt sıradaki deliğin tam ortasına batıp tutturun. Sonra hemen yanındaki deliğe 7 tane tırabzan yapın ve sonraki deliğe batıp tutturun. 5 zincir çekin ve bir sonraki deliğe batıp tutturun. Sıranın sonunda 3 zincir çekip aynı deliğe bir tane üçlü tırabzan yaparak bitirin. Sonra tekrar 5 zincirle delikler oluşturun.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ ÇATI KATI YELEK MODELİ

Model iki sıradan meydana gelmektedir. İki zincir çekerek zincirin üzerine 6 tane tırabzan yapın. Toplamda 6 tane olan tırabzan aynı yere batarak yapın ve tekrar 2 zincir çekip üçüncü zincire 6 tane tırabzan yaparak devam edin. Üst sıraya geçince tırabzanın üstüne değil arasına batarak 3 tane tırabzan yapın ve 3 tane zincir çekip kalan üç tane tırabzan da yapın. Sonra ilk sıradaki gibi aynı şekilde 2 zincir çekip tırabzanların arasındaki deliğe 6 tane tırabzan yapın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ KAYNANA TOPUZU YELEK MODELİ

Başlangıçta iki tane tırabzan yaparak kenar kısmı oluşturuyoruz. Bir zincir çekip bir tırabzan yapıp 3 zincir daha çekiyoruz. Aynı yere bir tane daha tırabzan yapıp bir zincir çektikten sonra 3 tane tırabzan yapıyoruz. Sonraki sırada ise hazırladığımız yuvaya 7 tane tırabzan yapıp bir zincir çekip 3 tane olan tırabzanın ortasına bir tane tırabzan yaparak devam ediyoruz. Bu model her defasında kaydırılarak devam ediyor.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

JAPON ŞEMSİYESİ TIĞ İŞİ YELEK MODELİ

İlk sırada aynı zincire batıp 3 tane üçlü tırabzan yapın ve iki zincir çekerek aynı yere 3 tane daha tırabzan yapın. 3 zincir atlayıp dördüncü zincire aynı işlemi tekrarlayarak devam edin. Sonraki sırada 3 zincir çekip tırabzanların tepesine batın ve ilmeği tutturun. Tekrar 3 zincir çekip tırabzanların arasına bir tane fıstık yapın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ KEMERLİ YELPAZE YELEK MODELİ

Kenarlar yarım model olacak. 5 zincir çekin ve zincirin dibine 2 tane fıstık yapın. Fıstıkların arası hep 3 zincir olacak. 3 zincir çekip alttaki deliğe batın ve tekrar 3 zincir çekip 9 sıkı iğnenin tam ortasına batarak 3 tane fıstık yapın. Üst sıraya geçince her deliğe 3 tırabzan ve ortadaki fıstığın tepesine 3 tırabzan yapın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ ÜÇLÜ YONCA YAPRAĞI YELEK MODELİ

Yeterli uzunlukta zincir çektikten sonra üç defada çektiğiniz ilmekler iki defada toplayıp üç zincir çekin. Aynı noktaya üç tane aynı dolgudan yapıyoruz. Hiç zincir çekmeden 4 zincir sonrasına aynı işlemi yaparak devam ediyoruz. Sırayı tamamlayınca üzerine 5 zincir çekip ortadaki dolguların tepesine batarak ikinci sırayı tamamlıyoruz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ TOMURCUK GÜLLER YELEK MODELİ

Başlangıç zincirini çektikten sonra küçük bir delik oluşturacağız. 5 zincir çekip dördüncü zincire batarak ilk sırayı deliklerle tamamlayacağız. Sonraki sırada ise 5 zincir çekip bir sonraki deliğin tam orta kısmına batarak 5 tane ikili tırabzan yapacağız. Örgüyü ters çevirip tırabzanların başlangıcına batarak bütün tırabzanları toplayacağız. Tekrar 5 zincir çekip sonraki deliğe tutturacağız.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

ÇİÇEK SEPETİ TIĞ YELEK MODELİ

İlk sıra 5 tane üçlü tırabzan yapılıp araya 4 zincir çekilerek yapılıyor. İkinci sıra ise ilk deliğe 3 tane tırabzan yapılıp araya 4 zincir çekildikten sora aynı yere tekrar 3 tane tırabzan yaparak devam edecek. 4 zincirle aynı noktaya batıp bir pipirik yaptıktan sonra diğer deliğe atlayarak aynı işlemi tekrarlayacağız.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

DONDURMA ÇUBUĞU İLE YAPILAN FISTIKLI GELİN YELEĞİ

Fıstıklı modeli yaparken önce zincir çekiyoruz. zincirin üzerine her ilmeğe batıp örüyoruz ve ilmeği uzatıyoruz. İlmek sayısı 9 olunca tığdan ilmekleri çıkartıyoruz. Sonuncu ilmeği tekrar takıp aynı yerden iki ilmek daha çıkartıp hepsini bir kerede topluyoruz. 4 zincir sayıp fıstığı oraya sabitliyoruz. Tekrar 9 ilmeği örüp uzatıyoruz ve bu şekilde devam ediyoruz.

Sonra örgüyü çevirip ilk uzattığımız ilmeği örüyoruz ve 3 ilmek daha örüp devam ediyoruz. Araya 3 zincir çekip 4 tane daha ilmeği ara vermeden örüyoruz. Daha sonra fıtığa gelince ara vermeden sonraki 4 ilmeği örüyoruz. Bundan sonrası aynı işlemin tekrarından ibarettir.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

DOLGULU TIĞ YELEK MODELİ

İki sıradan meydana gelen modelin ilk sırası 3 tane üçlü tırabzan yapılıp araya iki zincir çekilerek tamamlanacak.

İkinci sırada ise tırabzanların öncesindeki deliğe batarak üç tane dolgu yapılacak. Bu dolgular toplanmadan tırabzanların bitimindeki deliğe batılarak tekrar 3 dolgu yapılacak ve dolguların hepsi bir kerede toplanacak. Araya 3 zincir çekilerek aynı işlem tekrarlanacak.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

4 YAPRAKLI YONCA TIĞ YELEK MODELİ

Tığ işi 4 yapraklı yonca modeli yapımı tek sıradan oluşan bir model. Her türlü baharlık bayan örgüsünde kullanabilirsiniz. İnce ip kullanmanızı tavsiye ederim.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ KİRPİKLİ YELEK MODELİ

Model iki sıradan oluşmaktadır. İlk sırada 4 zincir çekip bir tane üçlü tırabzan yapıp araya bir zincir çektikten sonra aynı yere bir tane daha üçlü tırabzan yapılacak. İkinci sırada ise 4 zincir çekip tırabzanların arasına batılacak. Tekrar 4 zincir çekilip aynı yere 3 tane daha pipirik yapılacak.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

KURDELELİ İRİ ÇİÇEKLER YELEK MODELİ

Model yeterli uzunlukta zincir çekerek başlanıyor. Aynı noktaya 4 defa üçlü tırabzan yapılıp araya 4 zincir çekilecek. Model kaydırılarak devam ediliyor. Yapmak için ilk iki sırayı bakarak yapmanız gerekiyor.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ LALE BAHÇESİ YELEK MODELİ

Tığ işi lale bahçesi modelini örülmüş bir yelek modeli olarak gördüm ve sizlere anlatmaya karar verdim. Model iki sıradan meydana gelmektedir. Sonrasında kaydırarak tekrar edilmektedir.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

YAZ GÜLLERİ TIĞ YELEK MODELİ

Modelin başlangıcı için 5 zincir ve katları olarak yeterli uzunlukta zinciri hazırlayın. Sonra üç zincir çekip 2 tane üçlü tırabzanı aynı zincire yapın. 3 zincir çekip beşinci zincire batarak 5 tane tırabzan yapın. Aralara 3 zincir çekerek 5 tane tırabzan yapın. Son bitiş kısmında ise 3 tırabzan yaparak modeli yarım örün. Sonraki sırada 3 zincir çekip iki tırabzanın arasındaki üç zincirin ilk deliğine tırabzan yapın ve 1 zincir çekip son zincire bir tırabzan daha yapın. 3 zincir çekip üçüncü tırabzanın tepesine tutturun. Sonraki sırada aralarına bir zincir çekilen deliklerin içine 5 tırabzan yapın ve aralara 3 zincir çekin.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

PRENSES TACI TIĞ YELEK MODELİ

Yazlık ve baharlık örgülerin izde ve yeleklerin izde kullanabileceğiniz prenses tacı modelini beğeneceğinizi umuyorum. Model gösterişli ve çok güzel oldu.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ YAZLIK YELEK MODELİ

Tığ işi yazlık yelek modeli sadece ön yüzden örülen arka yüzü çevrilmeyen bir model. Önce lastik yerine tırabzan örün ve bir sıra sıkı iğne ile ön yüze gelin sonra üç tırabzan bir zincir şeklinde sırayı tamamlayın. 10 zincir çekin tırabzanların arasında kalan yere batarak zinciri sabitleyin. Sonra gelen sırada zincirin altından deliğe batarak tırabzanları yapın. Sürekli bu şekilde devam edecek.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TOMURCUKLU BAŞAKLAR TIĞ YELEK MODELİ

Tomurcuklu başaklar tığ yelek modeli ince angora iplerle çok şık duruyor kalın iple kaba duracaktır. Ben önce bir sıra tırabzan yaptım ve üzerine modeli koydum. 4 tane üçlü tırabzan yapıp 3 zincir çektikten sonra iki tane atlayıp üçüncü tırabzana sabitliyoruz ve tekrar 3 zincir çekip aynı yere 5 kerede fıstıklı dolgu yapıyoruz. Tekrar 4 tırabzan yaparak aynı işlemi hem arka yüzde hemde ön yüzde tekrarlıyoruz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

ÖRÜMCEKLİ YAZLIK TIĞ YELEK MODELİ

Modelin başlangıcında lastik yerine 2 tırabzan 3 zincir ve tekrar 2 tırabzan dan oluşan her model için 6 tane olacak şekilde hazırlıyoruz. Sonra aynı şekilde modelin üst kısmına geçince bir tane yuva hazırlıyoruz. İlk sırada bu tırabzanların arasına önce bir örümcek sonra ikili örümcek en son olarak da bir örümcek yapıyoruz. İkinci sırada ise iki tane ikili örümcek yapıyoruz. Bu şekilde her sırada aynı işlemleri tekrarlıyoruz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ ÇİÇEKLİ YELEK MODELİ

Model iki sıradan oluşmaktadır. Başlangıç için her modele 12 zincir çekmelisiniz. Sonra 4 tane ikili tırabzan yapın bir zincir çekip tekrar 5 tane ikili tırabzan yapın. Her model için bu şekilde 2 ayrı beşerli tırabzana ihtiyacınız olacak. Sonra iki zincir çekip örgüyü ters çevirin. Bir zincir çektiğiniz yere batarak 4 defada çektiğiniz bir dolgu yapın. 2 zincir çekin ve bir dolgu daha yapın. 2 zincir çekip üçüncü dolguyu yapın. 2 zincir çekin ve bir sonraki bir zincir çektiğiniz yere batın ve tutturun.

 


ÖRÜMCEKLİ YAN TIRABZANLI TIĞ YELEK MODELİ

Verdiğim ölçüler 50-52 beden için uygundur. Ören kişi oldukça sıkı bir şekilde ördüğü için verdiğim ölçüleri kendi örgün üze göre ayarlamalısınız. Yeleğin eni 59 santim boyu ise 71 santimetredir. Ön parça 21 model arka parça ise 32 model ile başlanılmıştır. Yeleğin başlangıcında bir sıra tırabzan yapılarak üzerine model uygulanmış. En son bitiminde ise bütün kenarına pipirik yapılarak tamamlanmış.

 

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

YAZLIK DOLGULU YELEK MODELİ

Model iki sıradan oluşmaktadır. Önce 5 ve katları olarak zincir çekin. 5 zincir çekerek delikler oluşturun. Her model için iki delik gerekmektedir. Sonra 5 zincirle örgüyü çevirip ikinci deliğe 6 defada çektiğiniz dolguyu yapın. 4 zincir çekip yanındaki deliğe batıp sabitleyin. 4 zincir çekip sonraki deliğe dolgu yapın. Sonraki sırada tekrar 5 zincirle delikler oluşturun. Bu defa dolgunun üzerindeki deliğe değil iki dolgunun arasındaki deliğe dolgu yapın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ ÇAM DALLARI YELEK MODELİ

Başlangıç olarak 5 zincir çekip dördüncü zincire batarak tutturun. Her model için iki deliğe ihtiyacımız olacak. İkinci sıraya geçerken bir zincir çekip bir tane sıkı iğne yapın. Sonra iki kere ipi dolayıp iki deliğin tam orta kısmına batarak tam 5 tane üçlü tırabzan örün. Sonra diğer deliğin tam ortasına tutturun. 5 zincir çekip sonraki deliğe batın. Tekrar ipi iki kere dolayarak iki deliğin tam ortasına 5 tırabzan yapın. Sonraki sırada ise 5 zincir çekip tırabzanların ortasına batın sonra deliğin ortasına batın. İkinci modeli ise önceki iki modelin ortasına gelecek şekilde örüyoruz.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ HALKALI BAHARLIK YELEK MODELİ

Oldukça delikli bir yapıya sahip olduğu için orta kalınlıkta bir iple çalıştım. Ama anlatımını alize angora gold ile yaptım. Başlangıç için 5 zincir çekip başlangıç yerine bir tane üçlü tırabzan yapın. Aralara üç zincir çekerek üçüncü zincire bir tane tırabzan yapın. 2 zincir çekip aynı yere bir tane daha tırabzan yapın. 3 zincir çekip üçüncü zincire bir tırabzan yapın. Sonra ikinci zincire bir tane daha tırabzan yapın. Üst sıraya geçince aralarda 7 zincir çekip yukarıya doğru açılan tırabzanların üzerine aralarına 2 zincir çekerek tekrar tırabzan yapın. Bir sonraki sırada ise yukarıya açılan tırabzanları kapatarak örün. Zincirin orta kısmına ise yukarıya açılacak şekilde tırabzan yapın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

SIRALI PAPATYALAR YELEK MODELİ

İlk olarak 5 zincir çekip elinizle burayı tutarak yerini belli edin. Sonra 6 zincir çekip elinizle tuttuğunuz yere batıp bir halka oluşturun. Zincir olan bölümü yukarı doğru çevirip halkanın içine girin ve sıkı iğne doldurun.

12 sıkı iğne doldurun. 10 tane zincir çekip elinizle tutun ve 6 zincir daha çekip buraya batın. Aynı şekilde hala oluşturup içini sıkı iğne ile doldurun. Sırayı tamamlarken son halkayı yapıp 5 zincir çekerek bitirin.

İkinci sıraya başlarken bir tane sıkı iğne yapıp 3 zincir çekin. Halkanın üzerindeki üçüncü sıkı iğneye batıp tutturun. 5 zincir çekip yanına batın ve pipirik oluşturun. 6 tane pipirik yapın ve 3 zincir çekip aradaki zincirin ortasına batıp tutturun. 3 zincir çekip sonraki halkaya batın.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER

TIĞ İŞİ İRİ ÇİÇEKLİ YELEK MODELİ

Başlangıç için her modele 10 zincir çekiyoruz. Sonra 5 zincir çekip beşinci zincire batarak üçlü tırabzan yapıyoruz. Tekrar 5 zincir çekip beşinci zincire sıkı iğne yapar gibi tutturacağız. Bu şekilde bir sıra delikler oluşturacağız. 1 zincir çekip çift dolayın ve üçlü tırabzanın tepesine aralarına birer zincir çekerek 5 tane tırabzan yapın. 4 zincir çekip aynı yere tekrar aralarına birer zincir çekerek 5 tırabzan daha yapın. 1 zincir çekip sıkı iğne ile tutturduğumuz zincirin bitim yerine tutturun. Aynı işlemi tekrarlayarak sırayı bitirin. Sonraki sıraya geçerken 10 zincir çekin ve çift doladıktan sonra ikinci tırabzanın ara boşluğuna bir tane üçlü tırabzan yapın ve son ilmeği örmeyin. Çift dolayın ve yanındaki boşluğa bir tane daha üçlü tırabzan yapın. Çift dolayın ve son boşluğa üçüncü tırabzanı yapın. Son kalan 4 ilmeği bir defada toplayın. 6 zincir çekip alttaki deliğe batın. Tekrar 6 zincir çekip çift dolayın ve sonraki deliğe bir tırabzan yapın. Bu şekilde çift dolayarak yan yana üç tane tırabzan yapın ve son ilmeklerini örmeyin. En son kalan ilmekleri bir defada toplayın. Hiç ara vermeden aynı şekilde örmeye devam edin.

RESİMLERE TIKLAYINCA VİDEOLU ANLATIMINA GİDER


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.