Yumuşacık Örgüler İçin Selanik Örgü ModeliHer örgüye uygun olması ve yumuşacık dokusu nedeni ile sıklıkla tercih edilen örgülerin başında gelir Selanik örgü. Selanik örgü modelin çok fazla çeşidi ve değişik yapılışları vardır. Bugün bana daha kolay gelen ve ilmeklerin çok muntazam olduğu yapılışını anlatacağım. Selanik örgü genellikle düz ilmeğin içinde değil bir alt sırasına batılarak yapılır. Bu şekli ile daha zor ilerlediğini düşünüyorum. İlmeğin bir alt sırasına batılıp örüldüğü için ilmek sökülüyor ve doğal olarak gevşiyor.

Bu gevşeme örgünün esnemesine ve sarkmasına neden oluyor. Bugünkü Selanik örgü modeli aynı mantıkla fakat küçük bir farkla değişik örülüyor. Bu küçük değişiklik nedeni ile örgü daha sıkı ve muntazam oluyor. Selanik örgü yapanlar bilirler yumuşacık puf puf bir dokusu vardır. Özellikle boyunluk, kaşkol ve şapka gibi örgülerde çok kullanılır. Erkek örgülerinde spor şık bir model olması nedeni ile tercih nedenidir. Her yerde ve her örgüde kullanıma uygun olan Selanik örgü modelini nasıl yaptığımı anlatmak istiyorum.Sponsorlu Bağlantılar


Öncelikle bu model için gerekli bir ilmek sayısı yoktur. İstediğiniz ve ihtiyacınız olan ilmek sayısını hazırlayıp örgüye başlayabilirsiniz. Selanik örgü modelinde lastik kullanımına ihtiyaç yoktur. Ama erkek ceket modeli yapmayı veya kazak gibi örgülerde kullanmak istiyorsanız başlangıcında toparlaması için mutlaka lastik kullanmanızı tavsiye ederim. İlk olarak ilmekleri hazırladım ve ilk olarak örgünün arka sırasından örmeye başladım. Örgünün her iki tarafı da aynı şeklide örülüyor ve her iki tarafı da aynı görünüme sahip.

Kenar ilmeğini örmeden aldım ve bir ilmek düz olarak ördüm. Sonraki ilmeğe gelince ipi bir kez şişe dolayıp ilmeği örmeden atlattım. Bu modelde düz ilmekler aynen örülürken ters ilmekleri üzerine bir kez ipi dolayıp örmeden atlatarak devam ediyoruz. Bu işlemi örgünün ön tarafında da aynı şekilde öreceğiz. Önceki sırada üzerine ip doladığımız ilmeği doladığımız ip ve ilmekle birlikte düz örerek toplayacağız. Bu işlemi örgünün ön tarafından girerek yapacağız.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.