Yonca Yaprakları Tığ İşi Dantel Havlu Kenarı ModeliÇok şık ve ağır görünen dantel havlu kenarı modeli gördüm ve hemen sizlerinde görmesini istedim. Biraz zaman alan bir havlu kenarı olduğunu söyleyebilirim.

Havlu kenarı modelinin yapımına önce beyaz renk ile kemer yaparak başlanıyor. Önce 40 adet zincir çekin. Bir kez dolayıp ilk kutucuğu yapın. 2 zincir bırakıp tekrar bir tırabzan yapın. Bu şekilde 3 tane kutucuk yapın. 8 zincir çekip 7 zincir atlayıp sekizinci zincire batıp bir tırabzan yapın. Tekrar 3 tane kutucuk yaparak ilk sırayı tamamlayın.

Sonraki sırada ilk 3 tane kutucuğu yapın. 4 zincir çekip 8 tane çektiğimiz zincirin tam ortasına batın. Tekrar 4 zincir çekip 3 kutucuk yaparak sırayı tamamlayın. Bu şekilde kemer kısmını tamamlayın. Sonra çiçek desenlerine geçiyoruz. Çiçek motifine başlarken 12 adet zincir çekip kapatın.Sponsorlu Bağlantılar


3 zincir çekip yuvaya girip kapatın. 3 zincir çekip yuvaya girip kapatın. Sonra geri dönün. Yuvaların içine zincir çekip kapatarak doldurun. Tekrar geri dönün. Çektiğimiz zincirleri girerek kapatıyoruz. Her sırada bunların sayısını artırıyoruz. Böylece çiçek motifinin göbek kısmını tamamlayın. Sonra yapraklarını yapıyoruz.

Çiçek motifinin yapraklarını tamamlayınca kenar kısmına beyaz iple pipirik yapın. Bu sırayı yaparken yaprakları birleştirerek şekillendirin. Hazırladığımız kemer bölümünün üzerine dağ yapıyoruz. Deliklerden oluşan üçgen şekle dağ adı veriliyor.

En son olarak hazırlanan çiçek motiflerini ekleyerek bitiriyoruz. Derya hanımın uzun uzun anlattığı bu ağır dantel havlu kenarı modelini yapmak isteyenler alt kısma eklediğim videoyu izleyebilirler.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.