Yaz İçin en Güzel Örgü Modelleriİçinde bulunduğumuz yaz günlerine uygun seçmece örgü modellerini bir araya topladım. Mevsimlik olarak tüm bayan örgülerinde kullanabileceğiniz örgü modellerine yer verdim.

Mevsimlik bayan örgülerinde ve etol şal yapımında kullanabileceğiniz modeller olmasına özen gösterdim. Yazının içinde paylaştığım bu 6 adet birbirinden şık örgü modelini ince veya kalın iplerle çalışabilirsiniz. Modellerin hepsi özellikle angora iplerle veya simli şal ipleri ile gayet güzel olacaktır. Etol şal veya yazlık hırka, bluz gibi örgülere yakışacak modellere yer verdim.

İlk modelimiz ince dantel görünümlü olması için angora iple çalıştığım bir model. Etol şal ve yelek modeli yapımında kullanılabilen yapımı çok kolay bir model. Model 2 ilmek ve katları ile yapılıyor. 4 sıradan oluşan bir model. İlk olarak örgünün ön sırasında bütün ilmekleri düz olarak örelim. İkinci sırada örgünün arka sırasında bütün ilmekleri ters olarak örelim.

Örgünün tekrar ön sırasına geçince kenar ilmeğini örmeden alın. Önce bir ilmek dolayın ve sonraki 2 ilmeği tersten girerek birlikte toplayın. Tekrar bir ilmek dolayıp sonraki 2 ilmeği ikinci ilmeğin olduğu yerden tersten girerek beraber toplayın. Bu şekilde sıra boyunca devam edin. Örgünün arka sırasına geçince kenar ilmeğini örmeden alın. Bir ilmek dolayıp sonraki 2 ilmeği beraber ters örerek toplayın.

Sıra boyunca önce bir ilmek artırıp sonraki 2 ilmeği beraber ters örerek toplayın. Bundan sonra örgünün ilk başlangıcındaki işlemlere tekrar geri döneceğiz. İki modelin arasında bir sıra ön yüzde bir sıra arka sırada ters şeklinde 2 sıra boşluk var. Aslında model sonraki 2 sırada uygulanıyor. Böylece 4 sıraya tamamlanmış oluyor. Bu tür modellerde verev gitmesi gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Ama bu modelde böyle bir sorun yok.

İkinci örgü modeli de hem etol şal hemde yelek modeli olarak kullanılabilir. Model 8 ilmek ve katları ile yapılıyor. Yaprak desenli bir örgü modeli. Bu model ile bebek örgüleri de yapabilirsiniz. Bu modelin arasında ters ilmek fazla kullanılıyor. İki model arasında kullanılan ters ilmek sayısı artınca örgünün toparlama özelliği de artacaktır.

Tek ilmekten artırılan ilmekler sayesinde modele yaprak şekli veriliyor. Bu tür örgü modellerinde artırılan ve eksiltilen ilmek sayısının aynı olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu modelde ara model kullanmanızı tavsiye etmem. Yaprak desenlerinin arasındaki ara model karışık bir görüntüye sebep olacaktır.

Sıradaki model yazlık salaş bluz yapmak için çok güzel bir seçenek olacaktır. Bu modeli kalın şişlerle ince ip kullanarak örmenizi tavsiye ederim. File bluz görünümlü çok şık ve modern bir bluz elde edebilirsiniz. Bu model bluz ve etol şal modeli olarak kullanılabilir.Sponsorlu Bağlantılar


Son günlerin modası olan crop yapabilirsiniz. Bu model crop yapımına çok yakışacaktır. Model 6 ilmek ve katları ile yapılıyor. Model toparlayan bir yapıda olduğu için giydiğiniz zaman esneyebilir. Sayılarını ayarlarken bunu göz önünde bulundurun. 2 ilmek ters örün. Sonraki 2 ilmeği tersten girerek birlikte toplayın. 2 defa ilmek dolayıp sonraki 2 ilmeği beraber düz örerek toplayın.

Tekrar aradaki 2 ilmeği ters olarak örün. Sonraki 2 ilmeği tersten yani ikinci ilmeğin olduğu yönden girerek beraber toplayın. Böylece kesilen ilmekler sağ tarafa doğru yatacaktır. Sonra 2 defa ipi dolayarak ilmek artırın. Sonraki 2 ilmeği düz örerek birlikte toplayın. Bu şekilde sırayı tamamlayın.

Örgünün arka sırasında ise 2 ilmek düz örün. Sonraki ilmeği ters örün. Aradaki artırılan 2 ilmeğin ilkini ters örün. İkincisini ise düz olarak örün. Sonraki ilmeği ters olarak örelim. Aradaki artırılan 2 ilmeği ters olarak öremeyiz. Bunun için ilk ilmeği ters ikinci ilmeği düz örmeliyiz.

Sıradaki model bayan örgülerinin yanında bebek örgüleri içinde kullanılabilir. Her defasında kaydırılarak uygulanan bir model. Özellikle bebek battaniyeleri için bu modeli tercih edebilirsiniz.

Model 4 ilmek ve katları ile yapılıyor. Severek yapacağınız bir model olduğunu düşünüyorum.

Sıradaki model etol şal için çok güzel olacaktır. Model çift taraflı olarak kullanılabilir. Ajurlu lastik olarak kullanılabilir. Kıvrılmadığı için kaşkol ve boyunluk gibi örgülere de yakışacaktır.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.