Üzüm Çekirdeği Yelek ve Bebek Örgüsü ModeliÇok hoş ve değişik bir model olan üzüm çekirdeği modelinin anlatımını yapacağım. Yelek ve bebek örgüleri için uygun bir model hazırladım.

Modelin yapımı için 3 ilmek gerekiyor. Aralarda ikişer tane ters ilmek kullandım. Toplamda 5 ilmek ve katlarını ayarlayıp en son iki tane ilmek ilave etmelisiniz. Modelin yapımı için lastik gerekmiyor. İlk olarak örgünün arka sırasına modeli kurmaya başlıyoruz.

Örgünün arka sırasına iki ilmek düz 3 ilmek ters şeklinde sıra boyunca örün. Örgünün ön sırasında ilk iki ilmeği ters olarak örün. 3 tane olan düz ilmeklere gelince aralarda birer tane ilmek dolayarak artırma yapın. Bu artırmalar bir sonraki sırada ilmeklerin boyunu uzatmak için kullanılıyor.

Sıra boyunca iki ilmek ters örüp bir ilmek düz örüp bir ilmek artırın. Bir ilmek düz örüp bir ilmek artırın. Bir ilmek düz örüp bir ilmek artırın. Bu şekilde sırayı tamamlayın. Örgünün arka sırasına iki ilmek düz örün. Sonraki 3 ilmeği aralardaki artırılan ilmekleri serbest bırakarak uzatın.Sponsorlu Bağlantılar


İlk ilmeğin ara boşluğuna girip bir tane yeni ilmek çıkartın. Sonra ikinci ilmeğin ara boşluğuna girip ikinci kez yeni bir ilmek çıkartın. Son olarak üçüncü ilmeğin ara boşluğuna girip yeni bir ilmek çıkartın. Ara boşluklarına girilen 3 ilmeği birlikte düz örerek toplayın. Böylece 3 ilmekten 4 tane yeni ilmek elde etmiş olacağız.

Örgünün ön sırasına geçince iki tane ters ilmeği örün. 4 tane olan düz ilmeklere gelince sondaki ilmeği diğer ilmeklerin üzerinden atlatıp diğer şişe aktarın. Sonraki 3 ilmeği düz olarak örün. Örmeden atlatılan ilmeği bu 3 ilmeğin üzerinden tekrar atlatıp serbest bırakın.

Böylece eski sayısına geri dönmüş olacaksınız. Ajurlu bir örgü modeli olmadığı için her türlü kışlık örgü için uygun bir seçenek olacaktır. Modelin aralarındaki ters ilmekler yerine farklı bir ara model kullanabilirsiniz.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.