Tığ İşi Gelin Tacı Modeli Şal YapımıÜçgen şekilde tığ ile örülmüş kabartmalı bir şal örmek isterseniz sakın videoyu kaçırmayın. Bana sorulan sorulardan bir tanesi de bu şal neresinden örülmeye başlanılmış? sorusudur.

Genellikle örgüyü fazla bilmeyen bayanlar şalın uzun kenarından başlanılarak örüldüğünü zannediyor. Fakat hiç de göründüğü gibi olmadığını videoyu izleyince anlayacaklar. Şalın tamamını örmedim gelen sorular üzerine başlangıcını anlatarak nasıl örüldüğünün anlaşılmasını istedim.

Tamamını örmediğim halde nasıl yapıldığı çok rahat bir şekilde anlaşılıyor. Videoda anlattığım gibi başlayarak istediğiniz uzunluğa gelinceye kadar örmeye devam edeceksiniz. İster kendiniz için istersen izde çeyiz için yapabileceğiniz bir model. Modeli ince bir iple çalıştım ama isterseniz farklı kalınlıkta ip İle de örebilirsiniz.

Şalı örmeye uzun kenarının tam orta kısmından başlanıyor. Gelip giderek örülüyor. Şalı örmeye 8 zincir çekip bir halka oluşturarak başlıyoruz. 6 zincir çekip 8 tane dörtlü tırabzan yapıp bir zincir çektikten sonra tekrar 8 tane dörtlü tırabzan yapıyoruz.Sponsorlu Bağlantılar


5 zincir çekip alt sıradaki tırabzanların üzerine değil arasına batara üçlü tırabzan yapıyoruz ve bir zincir çektiğimiz yere gelince 5 zincir çekip aynı işlemi tekrarlıyoruz. Son tırabzan ı yapmadan önce bir zincir çekiyoruz. 7 zincir çekip üst sıraya geçiyoruz ve bir zincir çektiğimiz yere batarak 7 tane dörtlü tırabzan yapıyoruz.

Bir alt sırada yaptığımız tırabzanların dördüncüsünün başına batarak ilmeği sabitliyoruz ve ortadaki deliğin içine batıp 7 tane dörtlü tırabzan yapıp bir zincir çektikten sonra aynı işlemi örgünün diğer yarısına uyguluyoruz. Üst sıraya geçince üçlü tırabzan yapıyoruz. Ör gümüz şalın başında ve sonunda bir zincir çekilen deliğe yaptığımız 7 adet dörtlü tırabzan dan artmaktadır. İki sırada bir model oluşmaktadır.

İki sırada bir model artmaktadır. Tabi ki örgünün diğer yarısın dada bir model daha artıyor. Her model kuruluşunda modelde kaydırma yapılıyor. İlk sıra dörtlü tırabzanlar dan oluşuyor ama ikinci sıra her zaman üçlü tırabzan dan oluşuyor.

Video çekerken kullandığım ip orta kalınlıkta yumuşak bir ip. Gelen talepler üzerine değişik bayan örgü şal modellerinin yapılış videolarını çekmeye devam edeceğim. Beni takip etmeye devam edin. Yapanlara kolay gelsin.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

6 Responses

  1. keziban dedi ki:

    Sitenizi cok begeniyorum serife hanim.basarilarinizin devamini dilerim…

  2. Ela dedi ki:

    Bu modeli çoktandır arıyordum teşekkürler 🙂

  3. Fatma dedi ki:

    Çok güzel olmuş ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.