Tığ İşi File Örgü ModeliTığ ile file örgüyü nasıl yapacağınızı anlatacağım. Bu örgü tekniğini yazlık bluz veya çanta gibi örgüleri yapmak için kullanabilirsiniz. Yapımı ise çok kolay bir örnek. Önce zincir çekerek başlayın.

Zincirin üzerine bir sıra sıkı iğne yapın. Sonraki sırada ilmeği uzatıp bırakın. Tekrar sıkı iğnenin üzerine batıp buradan bir ilmek uzatıp bırakın. Bu şekilde her sıkı iğneye batıp bir ilmek uzatın. 

Uzatılan ilmeklerin aynı boyda olmasına özen gösterin. Yapacağınız örgünün geniş olması halinde arka taraftan ilmekleri çıkartıp örmeye devam edebilirsiniz. Sırayı tamamlayınca örgüyü çevirip ilk uzatılan ilmeğin içine girip bir ilmek çıkartın ve oluşan iki ilmeği birlikte örün. Sponsorlu Bağlantılar


Sonraki ilmeğe girip tığ üzerindeki ilmekle birlikte örerek devam edin. Böylece ilk başlangıçta olan sıkı iğneli bölümü tekrarlamış olacağız. Sırayı tamamlayınca tekrar örgüyü çevirip ilmeği uzatın.  Sırasıyla her ilmekten yeni bir ilmek örüp uzatıp bırakın ve tekrar yan taraf batıp yeni bir ilmek çıkartın. 

Burada önemli olan yeniden çıkartıp uzatılan ilmeklerin boyunu aynı şekilde ayarlamaktır. Bu model ile bluz yapmak isteyenler kol ve yaka kesimi yapmadan bitene kadar örün.

Yaka kısmına gelince bu bölümü lastik olarak örüp bitirin. Yaka kısmını kayık yaka olarak yaparsanız kesme işlemine gerek kalmaz. Hem kolay hemde değişik bir bluz olacaktır.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.