Örümcekli Hemencecik Örülen Tığ Oya ModeliYeni açtığım kanalımda tığ oya ve dantel yapımlarını anlatıyorum. Bugün kolayca yapılan örümcekli tığ oya modelini birlikte göreceğiz. Mor tonlarında olan tek renkli yazmayı biraz daha ilgi çekici hale getirmek için yeşil iple tığ battısını yaptım. 

Tığ battısını genel olarak 2 zincirle hazırlıyorum. Kullanılan modellere göre değişiklik gösterse de tığ battısı böyle tek renk yazmalarda yazma ile aynı renkte yapılır. Benim kullandığım yazma koyu renkli olduğu için kararmasını istemedim ve açık tonlarda yeşil renk kullandım. 

İpi yazmaya sabitleyip 5 zincir çekin ve ilmeği uzatıp örün. İlmeğin içine girip yeni bir ilmek çıkartın ve oluşan iki ilmeği sıkı iğne yapar gibi örüp kapatın. İki zincir sayıp batın ve buraya sabitleyin. Bir zincir çekip geri dönün. Yaptığımız örümcek 3 ayrı ipten oluşuyor. Elinizi örümceğin altına koyunca bunu göreceksiniz. Sponsorlu Bağlantılar


Üst bölümde kalan ilk iki ipin altına rast gele batın ve buradan bir ilmek çıkartın. Bu ilmeği sıkı iğne yapın. Aynı yere 5 tane sıkı iğne yaparak yukarı doğru çıkın. Sonra bir zincir çekip tekrar tekli örümcek yapın. Örümceklerin boyunu fazla uzatmayın orta boy olmasına ve hepsinin aynı boyda olmasına özen gösterin. 

Tekrar örgünün ön yüzünü çevirip ikinci zincire batın. Bir zincir çekip örgüyü ters çevirin ve örümceği içine 5 tane sıkı iğne doldurun. Bu şekilde alt sırayı tamamlayın. Üst bölüme geçince yazma ile aynı renkte ip kullandım.

Bir zincir çekip ilk deliğe battım. 5 zincir çekip ipi çift dolayın ve aynı yere batıp önce bir sonra iki sonra iki şeklinde üç defada örerek çıkın ve son ilmeği kapatmayın. Bu şekilde tığ da 4 ilmek olunca hepsini kapatıp 5 zincir çekin ve aynı yere batın.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir