Önden Düğmeli Yuvarlak Yakalı Erkek Çocuk Süveter ModeliBugün yuvarlak yakalı olarak ördüğüm bir erkek çocuk süveteri modeli yapımını anlatacağım. Bu süveter modelini hem kol hem yaka lastiği ile birlikte örerek hazırladım. Genelde örgü sevenleri zorlayan, kol ve yaka lastiğini sonradan örmek oluyor. Özellikle bebek süveter modeli yaparken lastikleri aynı anda yapmak kolaylık sağlıyor. Bugün farklı bir teknik ile yuvarlak yaka yapımını göstereceğim.

Yuvarlak yaka süveter modeli için 2 adet ip ve 3 adet düğme kullandım. 60 ilmekle örgüye başladım. 2 ters 2 düz şeklinde lastik hazırladım. Sonrasında örgünün iki kenarını 18 ilmek düz örgü ile tam ortada kalan 24 ilmeği ise ikili pirinç modeli ile devam ettim. İkili pirinç modelini 2 ters 2 düz şeklinde örüyoruz. Örgünün arka kısmında ters ilmekleri düze düz ilmekleri ise ters ilmeğe çeviriyoruz. Bu şekilde koltuk kesimine kadar devam ediyoruz. Koltuk kesimine gelince şişe 6 ilmek ilave edin.

Sonra bu 5 ilmeği düz örün. Son altıncı ilmeğe gelince bu ilmeği arkasındaki kalan ilmekle birlikte düz örerek toplayın. Sonra geri dönün ve ilmekleri ters olarak örün. Örgüyü çevirip sadece bu 6 ilmeği örerek devam edeceğiz. 5 ilmeği bu defa ters olarak örüp son ilmeği yanındaki ilmekle beraber ters örerek toplayın. Bu şekilde 5 ilmek keserek devam edin. Sonra beden kısmını örerek devam edin. Sonra diğer kol için aynı işlemi uygulayın. Sıra boyunca örerek devam edin.Sponsorlu Bağlantılar


İlk kesim yaptığımız kol bölümüne gelince kol lastiğini örerek  ilmek kesin. Sonra bir bir ilmek keserek işlemi bitirin. Ense bölümünde minik bir yuvarlama işlemi de yaptım. Ön ve arka  parça aynı sayılarda ve aynı şekilde örülüyor. Kol kesimleri de aynı şekilde yapılıyor. Ön parçada sadece düğmeli bölüm ve yaka kesimi uygulanıyor. Örgünün tam ortasındaki kalan 6 ilmeği lastik olarak ördüm. Bu lastik bölümüne 2 adet düğme yeri açtım. Sonra yaka kesimine geçtim.

Yuvarlak yaka kesimini aynı koltuk kesimi mantığında yaptım. 6 yeni ilmek ilave ettim. Sonra sadece bu 6 ilmeği örerek eksiltme yaptım. Önce düğme yeri yaptığım lastik bölümündeki ilmekle bitene kadar sadece lastiği örerek kesme işlemi yaptım. Sonra tüm ilmekleri örerek devam ettim. Sonra tekrar yaka lastiğine gelince 3 ilmek eksilttim. Sonraki sırada 2 ilmek ve sonrasında birer birere ilmek eksilterek devam ettim.

En son yaka lastiği kalacak şekilde tüm ilmekleri keserek bitirdim. Yaka lastiğini bir miktar daha örerek tamamladım. Aynı şekilde diğer yaka tarafını da örerek bitirdim. En son dikişlerini yaptım ve düğmelerini diktim. Böylece hiç zorlanmadan kolayca bir süveter modelini daha bitirmiş oldum.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.