Kız Bebek Yeleği Nasıl Yapılır?Kız bebekleriniz için oldukça şık bir yeleğin sayılarıyla birlikte yapılışını siz örgü sevenlere anlattım. Benim ördüğüm kız bebek yeleği kırmızı renktedir ama sizler için aynı zamanda aynı yeleğin gri renkli olan modelininde resmini paylaştım. Yelek yaklaşık 1 yaş içindir. Siz isterseniz ölçülerini büyüterek büyük kız çocukları içinde örebilirsiniz. Model büyük kız çocukları içinde uygun bir model. İstediğiniz renkte örebilirsiniz her renk güzel oluyor. Örülüşü de oldukça kolay bir model. Önümüz sonbahar ve siz sevdiklerinizin çocukları nada bu yelekten örüp hediye ederek onları sevindirebilirsiniz. Yeleğin önündeki fiyonk örgüye değişik bir tarz kazandırmış.Sponsorlu Bağlantılar


Bu modeli ilk gördüğümde fiyongu nasıl yeleğe tutturacağımı biraz düşündüm ve fiyongu örüp diktikten sonra arkasına iki tane düğme dikip yeleğin yaka kısmına koyduğum ilik evine düğmeleyerek tutturmaya karar verdim. Orta kalınlıkta bir ip ve 3 numara şiş kullandım. Yaklaşık 100 gramlık bir tane ip gitti. Örgüye arkadan başlanarak ön parçalarıyla birlikte bütün olarak örülüyor. Arka parça 80 ilmekle başlanıp yaklaşık 4 cm kadar pirinç örülüp üzerine düz örgü olarak devam edildi. Daha sonra koltuk kısmına gelince örgünün her iki tarafından ilmek artırılarak kol kısmı oluşturuldu. 5 4 3 2 1 1 1 şeklinde örgünün her iki tarafından ilmek artırılarak kola kısmı örüldü. Kol kısmının her iki tarafı da 11 ilmek pirinç olarak örüldü. Kol boyu uzunluğu 9 cm oldu. Arka parçanın bitmesine yaklaşık 4 cm kalınca 45 ilmek pirinç olarak örüldü ve 4 cm olunca iki kenardan 11 ilmek ayrılıp ortada kalan 23 ilmek yaka oyuntusu olarak kesildi. Daha sonra ilk ön parça örülmeye başlandı. Ön parçanın her iki kenarı 11 ilmek pirinç olarak örüldü. 9 cm olunca 1 1 1 2 3 4 5  ilmek kol kesintisi yapılacak. Yakada yeterli uzunluğa gelince 11 ilmek daha artırılarak 22 ilmek yaklaşık 4 cm kadar pirinç örülüp daha sonra kenarda kalan 11 ilmek pirinç olarak örülecek. Yaka kısmına bir tane fiyonk için düğme deliği yapılacak. Sadece ön lastik pirinç olacak örgünün diğer tarafı düz olarak örülecek. Arka parça ile aynı uzunluğa gelince etek kısmı tekrar pirinç örgü yapılıp kesilerek örgü bitirilecek. Aynı işlemi diğer ön parça yada yapacağız. 50 ilmek başlayıp 5 cm kadar pirinç örüp fiyonk yapacağız. Yapanlara kolay gelsin.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

12 Responses

 1. Ayten dedi ki:

  Çok güzel olmuş Şerife hanım elinize emeğinize sağlık.

 2. hanife dedi ki:

  ellerinize saglik serife hanim cok guzel olmus sayenizde yelek orebiliorum teskkur edrim 🙂

 3. fatmaa dedi ki:

  süper süper burdan samsuna selamlar

 4. şerife dedi ki:

  Çok güzel bir model ellerinize sağlık kırmızı renk daha güzel bende örmeyi düşünüyorum

 5. Gulseren metin dedi ki:

  Elinize saglik ama bu kadar emek vermişken hirkasini yapmk isterim ama kollari kaç ilmek daha artirmk lazim onuda soylermisiniz tesekkurler..

 6. Zeynep Şahin dedi ki:

  Sevgili Şerif’e hanım, ben kırmızı fiyonklu kız yeleğini torunuma yapmak istiyorum. Torunum 8 yaşında. Bana ölçüleri verebilir misiniz? Örgüde amatörüm. Yoksa sizi yormazdım.

 7. Melek dedi ki:

  Merhaba serife hanim cok güzel modeler örnekler ve anlatiminiz saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.