İri Tohumlu Tığ Oya Modeliİri tohumlu tığ oya modelini ağır oya isteyenler için paylaştım.Çimen modeli ince ve zarif bir model ile yapılırken çiçekleri fıstıklı ağır bir model ile yapılmış.

Limon küfü ve gri arası bir renk olan tek renk yazma kenarına öncelikle tığ battı hazırlayın. Çimen modeli biraz ince ve sıralı olarak tercih edilmiş. Böylece ağır görünümlü olan çiçek desenleri ortaya çıkmış. İpi sabitleyip iki defada kapatarak bir tane tırabzan yapın. 4 zincir çekip tırabzanın ara boşluğuna girip ilmeği kapatın.

Sonra bu ara boşluğuna bir tane sıkı iğne yapın. 1 zincir çekip sıradaki boşluğa batıp ikili tırabzan yapın. 4 zincir çekip aradan girip kapatın. Sonra aynı yere bir tane sıkı iğne yapın. Normalde bu modeli üçlü tırabzan ile yapıp sonrasında aynı boşluğa 4 veya 5 tane sıkı iğne dolduruluyor.Sponsorlu Bağlantılar


Ama bu defa çimen modeli biraz küçük tutulmuş. Çiçekleri yapmak için arada bir tane tırabzan yaptıktan sonra zincir çekip ara boşluğuna girmeden sadece boş tırabzan şeklinde örerek boşluk bırakın. Sonra bir tane daha çimen modeli yapın ve 8 zincir çekip geri dönün. Boş bırakılan tırabzanın üzerine batın.

1 zincir çekip zincirin üzerine 6 tane sıkı iğne doldurun. 6 zincir çekip aynı yuvaya 6 adet sıkı iğne yapın. Sonrasında aynı şekilde çimen modeline devam edin. Sonra çiçek deseni için renkli ipe geçin. Hazırladığımız 6 zincirin olduğu boşluğa girip bir tane örümcek yapın. Örümceği çevirip ikinci çimene batın.

Sonra 9 tane zincir çekip örgüyü tekrar çevirip fıstık yapın. Zincirin altından geçip bir zincir çekip ilmeği uzatın. Bu şekilde 15 tane ilmek hazırlayın. Sonra bu ilmekleri bir defada kapatın. Örümceğin arasına girip ilmeği kapatın. Sonra aynı yere sıkı iğne doldurun. Bu şekilde devam edip çiçek desenini tamamlayın. Oya sandığım kanalının anlatımı ile kolayca yapabileceğiniz bir tığ oya modeli olmuş.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.