Hırka Yelek veya Lastik Olarak Kullanılabilen Örgü ModeliBugün ister hırka, ister yelek, isterseniz lastik olarak kullanabileceğiniz bir örgü modeli hazırladım. İki ters 2 düz lastik şeklinde başlanan bir model olduğu için örgülerde farklı tarzları yakalamak için lastik kısmını bu model ile yapabilirsiniz. Hırka veya yelek gibi örgülere de bu örneği kullanabilirsiniz. Modelin nasıl yapılacağını anlatacağım. İsterseniz modelin sıra sayılarını kendi istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Modeli hazırlamak için 4 ilmek ve katlarını hazırlayıp en son 2 tane kenar ilmeği ilave edin. İlmekleri hazırlayıp örgünün arka kısmından örmeye başlıyoruz. İlk 2 ilmeği düz sonraki 2 ilmeği ters şeklinde örmeye başlayın. 2 düz 2 ters şeklinde sıra boyunca örgüye devam edin. Örgünün sonraki sıralarında aynı şekilde ilmekleri aynen oldukları gibi örerek devam edin.

Örgünün ön sırasında sekizinci sıraya gelince modeli uyguluyoruz. ilk 2 ilmeği ters olarak örün. 2 düz ilmeğe gelince bu 2 ilmeğin ara boşluğunun 3 sıra altına batıp buradan yeni bir ilmek çıkartın. Sonra 2 ilmeği düz olarak örün. Sonra aynı yere batıp buradan yeni bir ilmek daha çıkartın. Sonraki 2 ilmeği ters olarak örüp aynı şekilde modeli tekrarlayın. Örgünün arka sırasında ilmekleri aynen oldukları gibi örün.Sponsorlu Bağlantılar


Önceki sırada yeniden çıkartılan ilmekleri ipi ön tarafa alarak örmeden atlatın. Ön sıraya geçince kenar ilmeğini örmeden alın. Son ters ilmekle birlikte alt sıradan çıkartılan ilmeği tersten girerek beraber toplayın. Aradaki 2 ilmeği düz olarak örün. Sonraki ilmeğin yönünü çevirip arkasındaki ilmekle beraber düz örerek toplayın. Böylece ilmekleri iki yana açmış hemde artan ilmek sayısını eski haline getirmiş olacaksınız.

Örgünün arka sırasında ters ilmeklerin üzerine düz ilmek, düz ilmeklerin üzerine ise ters ilmek gelecek şekilde yer değiştirin. Sonra 2 sıra daha ilmekleri aynen oldukları gibi örerek devam edin. Tekrar ön sıraya geçince düz ilmeklerin başında ve sonunda 3 sıra altına batıp yeni ilmekler çıkartın. Sonraki ön sırada ise bu ilmekleri yanındaki ilmeklerle beraber toplayarak modeli tamamlayın.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.