Eskilerden Kalma Gelin Kız Yelek ModeliEskilerden kalma bir model olan oklava örgüsü yelek modeli yapımını sizlerin beğenisine sunuyorum. Kız çeyizlerinde çok kullanılan ve hemen hemen herkesin bildiği oklava modeli ile yapılmış yelek yapımını anlatacağım.

Oklava örgüsü genel olarak oklava üzerinde örülür yada çok kalın şiş üzerinde örülür. Ama bugün paylaştığım yelek modeli bunun aksine normal şişle örülmektedir. Bu yüzden görünümü de farklı olmaktadır.

Paylaştığım yelek modeli 38-40 bedene göre yapılmıştır. Somon rengi 601 numaralı alize angora gold ile örülmüştür. Ön parçaları 17 model 96 ilmekle başlanmıştır. Arka parça ise 150 ilmekle başlanarak örülmüştür.

Yelek modelini bedenini büyütmek isteyenler her model için 5 ilmek artırmalılar. Bu model için ön yüzde bütün ilmekleri düz olarak örün. Arka tarafa geçince normalde ilmekleri ters örerken oklavaya takarak örülür.Sponsorlu Bağlantılar


Ama bunun artık daha kolay bir yolu var. Bunun için arka tarafta ilmekleri ters örerken çift dolayarak örün. Böylece diğer sırada ilmeklerin boyunu uzatabilirsiniz. Çift dolayınca ilmekler çok büyük olmamış.

Eğer çift dolamak yerine üç veya dört defa dolarsanız ilmeklerin boyu daha uzun olacaktır. Oklava örgüsüne daha uygun görünecektir. Oklava örgüsü çok çabuk örülen bir modeldir.

Örgünün ön tarafına geçince çift dolanan ilmekleri serbest bırakın. 5 ilmeği tersten girerek birlikte düz örer gibi bir kez örün. Sonra ipi ön tarafa alıp aynı 5 ilmeği bu defa ters örer gibi örün.

Sonra tekrar tersten girerek düz örer gibi ve ipi ön tarafa alarak ters örer gibi örün. Son olarak tersten girerek düz örer gibi örerek 5 ilmeğe tamamlayın. Yani 5 ilmekten yeni bir 5 ilmek çıkartmış olacaksınız.

Ceyda hanım bu eskilerden kalma oklava modeli yelek örneğini sizler için detaylı şekilde anlatmıştır.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir