Eksiltme Artırma Yapılmadan Örülen Selanik Şık Patik ModeliSizler için eksiltme artırma yapılmayan bir bebek patik modeli paylaşmıştım. Çok yoğun ilgi gördü ve bu modeli bayan patik modeli olarak çalışmamı istediler. Örgü bilmeyenlerin bile kolayca yapabileceği eksilte artırma yapılmadığı çok kolay bir patik modeli oldu.

Selanik örgü ile yapıldığı için esneyen bir yapıya sahip bir patik modeli oldu. Kartopu baby one ip kullandım. Akrilik bir ip olduğu için patik yapımına uygun olacağını düşünüyorum. Patik modelini 3 numaralı şiş ile ördüm. Vereceğim patik modeli 39-40 numaraya kadar uygun olacaktır.

94 ilmekle patik modelinin yapımına başlıyoruz. Taban kısmından başlandığı için örgüye çift şiş ile başlıyorum. Böylece esneyen yapıya sahip olan selanik örgünün başlangıcı daha gevşek olacaktır. Örgüye bir ters bir düz şeklinde aynı lastik başlar gibi başlıyoruz.

Örgüyü çevirince ters ilmekleri aynen örüp düz ilmekleri ise bir alt sırasına batarak örün. Selanik örgü çok esnediği için 3 numaralı şiş kullanın. Kalın şişle örülen patik modeli bir süre giydikten sonra esneyerek ayağınıza büyük gelecektir.Sponsorlu Bağlantılar


Bu patik modelinde selanik örgünün esneme yapısından yararlanarak eksiltme artırma yapmadan örüyoruz. Patik modeline sadece başlarken lastik şeklinde örüyoruz. Sonrasında örgünün hem ön yüzünde hem arka yüzünde ters ilmekleri aynen örerken düz ilmekleri bir alt sırasına batarak örün.

8 santim oluncaya kadar bu şeklinde örmeye devam edin. İp veya şiş kalınlığı ne olursa olsun mutlaka ölçün. 8 santim tamamlanınca lastik kısmına geçiyoruz. Sonra ilk 32 ilmeği düz örerek gelin. Sonra önde düz ilmek olmak şartı ile arkasındaki ters ilmekle birlikte düz örerek iki ilmeği kesin.

15 defa düz ilmekleri arkasındaki ters ilmekle birlikte düz örerek kesin. Kalan ilmekleri düz örerek sırayı tamamlayın. Örgüyü çevirip sıra boyunca ilmeklerin hepsini düz örün. 4 sıra haroşa olunca patiği keserek bitiriyoruz. 32 ilmeği keserek gelin. Ortada kalan 15 ilmeği üçer üçer keserek devam edin. Kalan ilmekleri çift kesip örgüyü bitirin.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.