Ekose Desenli Etol Modeli AnlatımıMerhaba güzel hanımlar,bu soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak güzel bir etol modeli ile karşınızdayım.Ben etolümü 1.60 cm, eni 45 cm olarak ayarladım ve benim ETOL olarak ördüğüm bu modeli sizler bebek battaniyesi uygun bir iple örerek ister bebek battaniyesi, ister kendinize battaniye, isterseniz de diz battaniyesi olarak örebilirsiniz.

Elinizde bulunan iplerden yada zevkinize uygun renk seçimleriyle hazırlayabilirsiniz. Herkese kolay gelsin modelimizin yapımına geçelim isterseniz.

Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey modeli kurarken çift sayı ile çalışmalısınız ki daha sonra size püskül yapımında kolaylık sağlasın. Şimdi istediğiniz büyüklükte ve esnek, uzun zincir çekelim.

Daha sonra 5 zincir atlayıp tığımıza ip doluyoruz ve 6. Deliğe batarak 2 defada çekiyoruz ve 2′ li trabzan oluşturuyoruz. Daha sonra 3 zincir çekip 2 delik atlıyor ve yine 2′ li trabzanla kutucuk oluşturuyoruz. Sıra sonuna kadar bu işlemi devam ettiriyoruz.

Üst sıraya çıkarken 5 zincir çekelim ve modeli döndürüyoruz, ilk kutucuğu oluşturan trabzanın tepesine batıyoruz. Sıra sonuna kadar ve istediğimiz büyüklüğe gelene kadar bu işlemi devam ettiriyoruz. Kutucuklardan 8 kat ip geçireceğimiz için tığ numarasını ve zincir sayısını el sıklığına göre ayarlayabilirsiniz.Sponsorlu Bağlantılar


Şimdi kutucuklara geçireceğiniz ipimizi elimizde oluşan parçanın boyuna göre ayarlayarak 8 kat haline getirelim. Püskülleri bağlanacağını düşünerek ipimizi biraz uzun tutalım.

8 kat haline getirdiğimiz ipimizi yün iğnesinden geçirelim ve kutucukları oluşturan trabzanları bir üstte bir altta kalacak şekilde geçirelim. 2. Sıra da dikkat etmemiz gereken bir önceki sırada altta kalan trabzanlar üstte, üstte olanlar altta kalacak şekilde kaydırma yaparak dikiş teğel tekniği ile ipleri geçiriyoruz. İpleri geçirirken her iki taraf da eşit uzunlukta kalmasına ve esnememesine dikkat ediyoruz.

Tüm sıramız bittikten sonra 1 ve 2. Sıradaki püskülleri birleştirip parmağa doluyoruz ve düğüm atıp bırakıyoruz. Tüm püskülleri bu şekilde arka arkaya gelen 2 sırayı birleştirerek düğümlüyoruz. Bu işlem bittikten sonra püskülleri düzeltip elimizin 4 parmağını koyarak ölçü alıyor ve püsküllerimizi kesiyoruz. Hepinize kolay gelsin


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir