Çizgili Patik ModeliBugün sizlere çok beğendiğim ama bir türlü anlatmaya vakit bulamadığım çizgili patik modelinin anlatımını yapacağım. Oldukça sade ve zarif bir patik modeli oldu.

Patik modelini 200 metreli biri p ve 3,5 numara şiş ile ördüm. 250 metrelik bir iple bu patik modelini ördüm ama model kısmı bu kadar belirgin olmadı. İki adet düğme dikerek patik modelini süsledim. Tabanlı olarak örülen bir patik modeli olduğu için ayağı tam saran bir model oldu.

Vereceğim sayılarla başladığınızda 38-39 numaraya uygun büyüklükte olacaktır. Kullanacağınız ip ve şiş kalınlığı değişince patik modelinin ölçüsü değişecektir. Patik modelinin yapımına taban kısmından 63 ilmekle başlanıyor. İlk sırada kenar ilmeğini örmeden alıp bir ilmek artırın.

30 ilmek düz örüp bir ilmek artırın. Bir ilmek düz örüp bir ilmek artırın. 30 ilmek düz örüp bir ilmek artırın. Model ark tarafta artırma olmadan düz olarak örülüyor. Sadece ön yüzde artırma yapıyoruz. Her defasında ön sırada başlangıçta, sonda ve tam orta kısımda olmak üzere 4 yerde artırma yapalacak.Sponsorlu Bağlantılar


Bu artırmalar 6 sıra devam edecek. Sonra artırmayı bırakıp bir sıra haroşa daha örün. Ön sıraya geçince 27 ilmek düz örüp bir ilmeği 3 defa dolayarak düz örün. Sonraki 3 ilmeği düz örüp modeli tekrarlayın. 33 ilmek oluncaya kadar model tekrarlanıyor. Son kalan 27 ilmek düz örülüyor.

Örgüyü çevirince kenarlardaki 27 ilmek düz örülecek. Ortada kalan model kısmı ise 3 defa dolanan ilmek serbest bırakılıp atlatılacak sonraki 3 ilmek düz örülecek. Ön sırada ise bu kısım tekrar uzun bırakılan ilmek atlanırken sonraki 3 ilmek ters örülecek. Arka sırada aynı ilmek atlatılırken diğer 3 ilmek ters örülecek.

Bundan sonraki ön sırada model tekrarlanacak. Üçüncü modeli uygularken aradaki 3 tane olan ilmek iki taneye düşürülecek. Beşinci modele gelince aradaki iki tane kalan ilmek bir taneye düşürülecek. 5 model tamamlanınca ortadaki ilmekleri ikişerli olarak kesilecek.

Bundan sonra 3 sıra haroşa örülerek lastik hazırlanacak. Arka sırada tam ortadaki model olan bölüme gelince 3 ilmek olarak kesilecek. Bu kısımda 3 defa bunu tekrarlıyoruz. Ön sıraya geçince bütün ilmekleri keserek patik modelini bitiriyoruz.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.