Cıvıl Cıvıl Renklerle Yapabileceğiniz Bebek ÖrgüleriBugün hazırladığım modellerin bebek yelek modeli olarak nasıl durduğunu görmeniz için yelek şeklinde ördüm. Böylece hem fikir sahibi olabileceksiniz hem yelek veya hırka başlamak için sayılarını da öğrenmiş olacaksınız.

Başladığım yelek modelleri orta kalınlıkta ip ve 3,5 numara şiş ile hazırlandı. 40 ilmekle ön parçalarını başlayabilirsiniz. Arka parçayı ise 75 ilmekle başlayabilirsiniz.

İlk videolu bebek yelek modeli çiçek desenli bir örnek. Yelek modeli 4 ilmek ve katları ile yapılıyor. Ana renk olarak beyaz ip kullandım. Çiçek deseni için kırmızı ve yeşil ip kullandım.

İlk sırada 3 ilmek beyaz renk ile düz örüp sonraki ilmeği yeşil ip ile düz örüp bir kez dolayın ve bir kez daha düz örün. Sırayı bu şekilde tamamlayın. Arka tarafta 3 ilmek beyaz iple ters örüp yeşil ilmeklere gelince ilk ilmeği örmeden atlatıp ortadaki ilmeği ters örün son ilmeği tekrar atlatın.

Ön sırada yeşil ilmekleri iki kenara açıp keserek örün. Tekrar ön tarafa geçince kırmızı ip ile çiçekleri yapın. İlmeği üç tane olarak örüp sonraki sırada bu ilmekleri keserek devam edin.

İkinci yelek modeli için iki renk kullandım. Ama isterseniz her modele ayrı bir renk kullanabilirsiniz. Bu yelek modeli için modele arka yüzde başlıyoruz. Renkli ip ile ilk ilmeği düz örüp sonraki ilmeği ters olarak örün.

Sırayı bu şekilde tamamlayın. Örgünün ön tarafına geçince ilmekleri aynen örün. Sonra tekrar arka tarafta renk değiştirip beyaz iple örmeye başlayın.

İkinci ilmeğin arasına girip buradan bir ilmek çıkartın. Sonra ipi şişe dolayıp iki ilmeği düz örerek kesin. Bu şekilde her iki ilmeğin arasından yeni bir ilmek çıkartıp ipi dolayın ve ilmekleri düz örerek kesin. Sonraki sırada aynı işlmei tekrarlayın.

Üçüncü yelek modeli iki renk ile hazırlandı. Model iki renk ve katları ile yapılıyor. Oldukça kolay bir model. Önce lastik hazırlayın. Sonra renk değiştirin. İkinci ilmeğin arasından yeni bir ilmek çıkartıp bir kez ipi dolayın ve iki ilmeği düz örerek kesin.Sponsorlu Bağlantılar


Örgüyü çevirip sonraki sırada üç tane olan ilmeklerin ortasındaki ilmeği örmeden atlatıp kalan iki ilmeği düz örerek kesin. Böylece sayıyı dengelemiş oluyoruz.

Sırayı rengarenk kalan ipleri değerlendirebileceğiniz bir yelek modeli alıyor. Bu modelde kenarlarda artan ilmekleri modelin ortasında keserek eksilteceğiz. Bu modelde sayı çok önemli değil.

İstediğiniz kadar büyük veya küçük desenler elde edebilirsiniz. Her modelin arasında iki düz ilmek kullandım. Kesme işlemini yaparken tam ortada kalan iki ilmeğin yönün çevirerek diğer şişe alın.

Bir ilmek düz örüp yönünü çevirdiğiniz ilmekleri atlatıp bırakın. Arka tarafta kesme işlemi yapmıyoruz sadece ön yüzde ilmek kesiyoruz. Renk değiştirirken aralarda iki sıra ön yüzde düz arka yüzde ters örerek boşluk verdim.

Son yelek modelimiz aynı zamanda bayan yeleklerinde sıkça kullanılan çok bilinen bir model. Bu modelde ilmekleri örerken aralarda birer tane dolayarak artırma yapıyoruz.

Sonraki sırada artırılan bu ilmekleri serbest bırakıp birbirinin içinden geçirerek burgu şeklini veriyoruz. Oldukça hoş görünen farklı bir model oluyor.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir