Çeyizlik Yelek ve Şal Olabilen 6 En Değişik Örgü ModeliBugün sizlere hem yelek modeli hem şal  modeli olarak kullanılabilen tam 6 adet örgü modelinin anlatımını yapacağım. En çok ilgi gören ve en çok beğenilen 6 adet örgü modelini tek yazı içinde topladım. Modellerin tamamı çeyizlik örgülere uygun olacaktır.

İlk yelek modeli ilk defa göreceğiniz bir model. Özellikle soğuk kış günleri için çok uygun bir yelek modeli olacaktır. Yelek modeli 5 ilmek ve katları ile yapılıyor. İlk olarak 4 sıra ön yüzde düz arka yüzde ters şeklinde  örerek hazırlayın.

Tekrar ön tarafa geçince beşinci sıraya geçince kenar ilmeğini alıp Sonraki dördüncü ilmeğin yanındaki dördüncü alt sırasına batıp bir ilmek çıkartın. Sonra bir ilmek düz örüp sonra bir üst sıraya batıp bir ilmek çıkartın. Sonra bir ilmek düz örün. Sırasıyla her defasında bir üst sıraya batıp bile ilmek çıkartın.

Sonra bir ilmek düz örün. Son kez ilmeğin yanından yeni bir ilmek çıkartıp ilmeğin kendisini örerek devam edin. Hiç ara vermeden tekrar modeli tekrarlayın. Örgünün arka sırasına geçince ilmekleri ikişerli olarak ters ördüğünüz yerde kesin. Sonraki modeli kaydırarak devam edin.

İkinci yelek modeli angora ip ile yapılan bir model. 3 ilmek ve katlarını ayarlayıp iki kenar ilmeği ekleyin. İlk sırayı bir ilmek ters üç ilmek düz şeklinde örün. Arka tarafa geçince ilmekleri olduğu gibi aynen örün. Ön tarafta tekrar ilmekleri oldukları gibi örün.

Tekrar arka tarafa geçince bu defa ters ilmeklerin arasında birer ilmek dolayarak artırma yapın. Ön yüzde ters ilmekleri aynen örün. Düz ilmeklerin arasındaki artırdığımız ilmekleri serbest bırakıp boyunu uzatın. İlk iki ilmeğin arasına girip bir ilmek çıkartın.

Bir ilmek şiş dolayıp üç ilmeği birlikte düz örün. Birinci ve üçüncü ilmeği diğer iki ilmeğin üzerinden atlatın ve bırakmayın. Atlatılan iki ilmeğin içinden yeni bir ilmek alın ve aradaki ilmeği ters örerek modele devam edin.

Üçüncü yelek modeli etol şal yapımı için çok uygun bir örnek. Yıldızlı olan bu model ince iplerle çok şık olacaktır. Kalın şiş kullanabilirsiniz. Bu modelde ilmekleri ister çift dolayıp örün ister üç defa dolayarak örün. Yıldız deseninin ne kadar uzun olmasını istiyorsanız dolanan ilmek sayısın da artırmalısınız.Sponsorlu Bağlantılar


Dördüncü yelek modeli yolunu şaşıran ilmekler örgü modeli. Model 5 ilmekle yapılıyor aralarda 3 tane ters ilmek kullandım. Modeli arka yüzde örerken 5 ilmek ters 3 ilmek düz şeklinde örün. Ön tarafa geçince üç ilmek ters örün. Sonraki iki ilmeğin yerini değiştirip düz örün.

Üçüncü ilmeği bir alt sırasına batıp selanik ilmeği olarak örün. Sonraki iki ilmeğin yerini değiştirip düz olarak örün. Bu kısım örülürken önce ilmekler iki yana doğru açılacak sonra içe doğru kapanacak.

Altıncı ve son yelek modeli hem bebek örgüleri için hem bayan örgüleri için uygun bir örnek oldu. Sıralı kabartmalar örgü modelini sizlere fikir vermesi amaçlı olarak hem angora iple hem kalın iple çalıştım.

Böylece önce görerek modele karar verebilirsiniz. Modelin yapımı için iki ilmek ve katlarına ihtiyacınız olacak. Aralarda ön yüzde düz arka yüzde ters şeklinde boşluk veriliyor. İsteseniz bu boşluğu artırabilirsiniz.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.