Çeyizlik Gelin Kız Sarmal Yelek ModeliSizler için yeni bir çeyizlik yelek modeli tasarladım. Bağlamalı baklava dilimli yelek modelini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Bu modeli değiştirerek yeniden hazırladım.

Hazırladığım model 68 ilmek olduğu için 36 beden için uygun bir yelek modeli olacaktır. Model 19 ilmek ve katları ile yapılıyor. Ben yelek modelinin başlangıcında sıklıkla lastiksiz kullanım tercih edildiği için bu şekilde hazırladım. Örgünün arka sırasında modeli kurmaya başlıyoruz. İlk olarak ben 9 ilmeği lastik olarak ördüm. Sonra 2 ilmek düz bir ilmek ters bir ilmek düz bir ilmek ters şeklinde devam ettim.

Sonra 2 ilmek düz 2 ters 2 ilmek düz örüp sonraki 3 ilmeği çift dolayarak ters örün. 2 ilmek düz 2 ilmek ters örerek devam edin. Bu şekilde sıra boyunca modeli uygulayın. Ön sıraya geçince 2 ilmek ters 2 ilmek düz 2 ilmek ters şeklinde 6 ilmek örün. Çift dolanan 4 ilmeğe gelince ilmekleri serbest bırakıp boyunu uzatın. Sonra ilk iki ilmeği sonraki iki ilmeğin üzerinden atlatıp yer değiştirin.Sponsorlu Bağlantılar


Yer değiştirilen 4 ilmeği düz olarak örün. 2 ilmek ters 2 ilmek düz 2 ilmek ters şeklinde 6 ilmek örün. Bir ilmek düz örüp bir ilmek artırın. Bir ilmek düz örüp bir ilmek artırın ve bir ilmek daha düz örerek devam edin. Örgünün arka sırasında ilmekleri aynen oldukları gibi örün. Artırılan ilmekleri  ve  arasında kalan ilmekleri hem ön yüzde hem arka yüzde düz olarak örün. Tekrar örgünün ön sırasına geçince 16 ilmeği oldukları gibi örün.

Baklava dilim şeklindeki olan bölümü 5 sıra artırın. 11 ilmeğe tamamlanınca sonraki ön sırada modeli kapatmaya başlayın. Bu defa artırmak yerine iki kenardan ilmek eksiltin. Aynı sırada diğer bölümün bağlamasını da aynı anda yapın. Bundan sonrasında ilk başlangıçtaki işlemleri tekrarlayarak örgüye devam edin.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir