Çeyizlik Dantel Seccade ModelleriDantel seccade modellerine çeyizlik ya da günlük kullanım için gerekli olarak rastlanmaktadır.  Masa örtüsü, salon takımı, sehpa örtüsü, oda takımı, vitrin takımı olarak kullanılan bu dantel örnekleri seccadelerde de çeyiz için karşımıza çıkıyor. Bugünkü konumuzu merak eden ve bilgi sahibi olmak isteyenler için dantelli seccade modelleri hakkında yaptık. Araştırmalarımız sonucunda elde ettiğimiz bilgileri şimdi sizlere aktarıyoruz…

Dantelli seccade modeli resim galerimize geçmeden önce kısaca bu özel örnekler hakkında bilgi vermek istiyorum. Dantel işlemeleri seccade modellerinde işlemeler iki türde yapılır. Birinci türünde tamamen seccadenin her yeri dantel ile örülür ve altına genelde saten kumaş geçirilerek kullanılmaktadır. Bu tür seccadeler çeyizlik olarak çok fazla kullanılmaktadır. İkinci dantelli seccade modeli olarak ise sadece kenar kısımları, zaman zaman da gövde kısmının kenarlarında dantellere yer verilir. Yine altına uygun bir kumaş geçirilerek kullanılan bu seccadeler işlenerek daha da zenginleştirilebiliyor. Günümüzde çok fazla dantel işlemeli seccade kullanılmasa da bazı yörelerde hala çeyiz için en sık tercih edilen dantel örneklerinin başında geliyor. Siz de kendiniz kullanmak için ya da çeyizlik olarak resim galerimizde yer alan modellerden birini seçip kullanabilirsiniz.

İmanına düşkün olan milletimiz namazının seccadesine de ayrı bir kıymet vermiştir. Üstün körü bir bez parçasıyla geçiştirmeyerek alın süreceği seccadeleri her namazda gözlerin iliştiği secdelere en güzel modeller konulmuştur. Gelin adayları damat bohçalarına en güzel seccadeleri hazırlayarak ayrı bir özen göstermektedirler. Renk renk etaminlere işlenen motiflerle süslenmiş seccadeler, bazen narin dantellerle, bazende renkli fistolarla süslenmiştir. Son zamanlarda saten kumaşların üzerine işlenen nakışlarla dantellerle yapılan seccadeler de çok moda. Bu seccadeler içlerine ince bir elyaf kumaş koyularak daha kullanışlı ve güzel görünümlü bir hale getirilmişler. Bu elyaf,  özellikle seccadelerin yumuşacık olması sağlamakta.Sponsorlu Bağlantılar


Son yıllarda en popüler seccade süsleme yöntemlerinden bir tanesi de yukarıda bahsettiğim gibi dantelli seccadeler. Bayanlar özellikle eskiden örüp bir kenara koydukları ama artık çok fazla kullanımı kalmayan şömen örtüsü, salon takımı gibi dantellerini seccade süslemede kullanarak değerlendirmekteler. Kullanım alanları bulamadıkları, atmaya da kıyamadıkları bu kıymetli dantel takımı parçalarını gönül rahatlığıyla seccadelerinin kenarlarında, secde yerlerinde, ayak uçlarında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Özellikle saten kumaş üzerine aplike edilen danteller seccadelere büyük bir şıklık ve kolaylık kazandırmış. Daha renkli şeyleri sevenler ise renkli dantellerini de seccadelerini süslemek için kullanabilirler. Bazen kullanılmayan bir kenarda kalmış havlu kenarları bile seccadeleri süslemek için iyi birer örnek olabilirler.

Çiçek motifleri bazen parçalı bazen birkaç motif yan yana getirilerek oluşturulan şekillerle seccadelerin ortasında yerlerini almışlar. Dantel örmeyi seven hanımlar için de boydan boya dantelle kaplı seccade örneklerine rastlamak mümkün.Bunların kullanımı biraz daha özen istemekte. Bu dantelli seccade örneklerinin yıkanmasına ve yıkama sonrası tam kurumadan nemli bir şekilde ütülenmesine özen göstertirsek bu seccadeleri örneklerini yıpratmadan, renklerini soldurmadan kullanabiliriz. Dantelli namazlık örmesi zor diyenlere en azından ellerinde kalan dantellerle kendilerine yada sevdiklerine bir dantelli seccade yapmalarını tavsiye ederiz. Ortaya çıkan eser karşısında herkesin beğenisini kazanan bir sonuç alacakları kesin. Gelin bu güzel seccade örneklerini birlikte görelim.

Kaynak:Örgü ör.com


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir