Büzgülü Görünen Şapka Kaşkol Yapılan Örgü ModeliYabancı bir kanalda yapılmış şapka modeli gördüm. Bana model çok farklı geldi. Sadece şapka kaşkol modeline değil etol şal yapımına da uygun olacağını düşünerek modeli örmek istedim. Lafın kısası bayanlar için hırka, şal, şapka gibi birçok örgüde kullanabileceğiniz bir model. Görünümü oldukça farklı duruyor. Ben bu modeli iki ayrı şiş ile denedim. Çok ince şiş tercih etmeyin.

Aynı modeli 3 numaralı şiş ile çalıştım. Ama 3,5 numara şiş ile çalıştığım model çok daha güzel oldu. Model salaş olması gerektiği için ince şiş modeli olması gerektiği gibi göstermiyor. Angora ip ve 3,5 numaralı şiş kullandım. Model tekli sayılardan yapılıyor. Bu örgü modeli için mutlaka lastik kullanmalısınız. İlk olarak örgünün ön sırasında tüm ilmekleri düz olarak örün. Sonra örgünün arka sırasında ilmekleri bu defa ters olarak örün. Örgünün tekrar ön sırasına geçince ilmekleri tekrar düz olarak örün.

Örgünün ön yüzünde tüm ilmekleri düz olarak örün. Örgünün arka yüzünde ise ters olarak örün. Bu şekilde 5 sırayı tamamlayın. Bu düz örülen kısmı istediğiniz şekilde artırıp eksilte bilirsiniz. Model örgünün arka sırasında kuruluyor. Önce kenar ilmeğini örmeden alın. Sonraki ilk ilmeği düz olarak örün. Sonraki ilmeği düz örüp ilmeği şişten çıkartmadan bir tane şişe ilmek atın. Sonra aynı ilmeği tekrar düz olarak örün. Böylece tek ilmekten 3 tane yeni ilmek elde etmiş olacaksınız.Sponsorlu Bağlantılar


Sıra boyunca bu sırada bir ilmeği tek olarak düz örerken sonraki ilmeği üç tane yeni ilmek çıkartacak şekilde örün. İlmek artırma sırasına ipi şişe dolayarak değil şişe yeni ilmek atarak yapmalısınız. Böylece örgünün büzgülü görünüm almasına sebep olacaksınız. Amaç burada model kısmında esneyen ve geniş duran bir örgü elde etmek olmalı. Sırayı bu şekilde tamamlayın.

Örgünün tekrar ön sırasına geçince bütün ilmekleri ters olarak örün. Örgünün arka sırasında ilmekleri düz olarak örün. Ön sıraya geçince son kez ilmekleri ters olarak örüp sonraki  sırada modeli bitirmeliyiz. Örgünün arka sırasına geçince kenar ilmeğinden sonraki ilmeği düz olarak tek örün. Sonraki bir ilmekten elde edilen 3 ilmeği düz örerek toplayın. Sıra boyunca modelin başında artan ilmekleri toplayarak eksiltmeniz gerekiyor. Kolay ve şık görünümlü yelek modeline bakmanızı öneririm.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.