Bu Tığ Oyası İğne Oyasına BenziyorSeverek örebileceğiniz görenlerin iğne oyası zannedeceği bir tığ oyası hazırladım. Tek renk yazma kenarı için hazırladığım bu modeli namaz örtüsü kenarı içinde kullanmalısınız. İki renk ip kullanarak hazırladığım oya yapımına yazma ile aynı renk ip ile başlıyorum. 

Oya modelini önce örüp sonra dik melisiniz. İster sonradan dikerek bitirin ister tığ battısını yaparken tutturun. Ben tığ battısnı yaparken tutturmanın nasıl yapılacağını anlatacağım. Yazmanın aynı rengi ile zincir çekmeliyiz.

Biraz gevşek ve aynı boyda çekilen zincir ile iğne oyası görünümünü elde edeceğiz. Zincirin gevşek ve aynı boyda olması için 1 numara tığ kullandım. Sonra siyah renkli ipe geçerek zincire bağladım. Siyah ipe geçince 21 numara tığ kullanmaya başladım. Sponsorlu Bağlantılar


İpi çift dolayıp ilk zincire batarak aldığımız ilmeği üç defada öreceğiz. Son ilmeği örmeden bırakacağız. Sonra tekrar çift dolayıp yan zincire batın ve üç defada örün. Bu şekilde 10 tane ilmek olunca bütün ilmekleri bir defada toplayıp bir zincir ile sıkıştırın.

Sonra 3 zincir çekip dibine batarak pipirik yapın. Bir tane örümcek yapıp çift dolayarak hemen ara vermeden zincire girin ve üç defada tırabzan yapın. Son ilmekleri örmeden biriktiriyoruz ve 10 taneye tamamlayınca hepsini bir defada topluyoruz.

Bu şekilde modeli tamamlıyoruz. Birleştirme kısmına gelince ister zincir çekip pipiriklere batarak bir zemin oluşturun ister tığ battısını yaparken birleştirin.

2 zincir çekerek yazmanın rengindeki ip ile tığ battısına başlayın. Bir zincir çekip pipiriğe girerek tutturun. Bir zincir çekip yazmaya batın. 2 zincir ile 3 tane tığ battısı yapın ve tekrar yazmaya sabitleyin.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir