Bebeklerde Uykunun ÖnemiKüçüklüğümüzden beri büyüklerimizden hem bir söz olarak hem de ninni olarak duymuşuzdur “uyusun da büyüsün “. Uyku sadece bebekler için değil yetişkinler için de önemlidir. Uyku hepimizin bildiği gibi sadece bir dinlenme aracı değildir. Beynimiz başta olmak üzere tüm organlarımızın yenilenmesi için gereklidir.

Uyku sırasında vücut dinlenirken stres hormonları azalır, bu arada da büyüme hormonu salgılanması artar. Böylece vücut kendini onarır ve yeni güne hazırlar. Anneler için soluklanma zamanı olarak kabul edilen uyku vakti, bebekler için büyümeleri açısından çok daha büyük önem taşır. Çocuklar ne kadar küçükse uyku ihtiyacı o kadar çok ve büyüme o kadar hızlıdır.

Düzenli uyuyan çocuklarda büyüme oldukça hızlı, hafıza çok güçlü ve öğrenme çok daha nettir. Bunun aksine yetersiz uyuyan çocuklarda büyüme yavaş ve öğrenme geçtir. Bazı çocuklarda görülen hiperaktivite ve anskiyeteye karşı düzenli uyku şarttır.Sponsorlu Bağlantılar


Araştırmalara göre düzenli uyku uyuyan çocuklarda bu sorunların görülme riski daha azdır. Bebek ve çocukların günde ortalama 11-12 saat uyku ihtiyacı vardır. Sağlıklı uyku alışkanlığı erken bebeklik döneminde edindirilmeli ve tüm çocukluk dönemi boyunca , kolay olmasa da yatma saati 22:00 olarak belirlenmelidir.

Bebeklerini emzirerek, sallayarak yada temas ile uyutan anneler farkında olmadan çocuklarında şartlı refleks oluşturmuş olur. Yani bebek her uyandığında tekrar uyumak için bu şartların yerine getirilmesini bekleyecektir. Bu tür şartlanmaların oluşmaması için çocuklara kendi kendine uykuya dalma alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Düzenli uyku saati için bebeğinize uyku öncesi onu rahatlatıcı bir müzik dinletilebilir, rahatlatıcı masal okuyabilirsiniz. Çocuğunuza güven vermeksizin seveceği bir battaniye ve organik ilerle örülmüş uyku arkadaşı verebilirsiniz. Bebeğiniz uykuya dalana kadar yanında sizi görebileceği bir mesafede bekleyip uyuduğu zaman onu yalnız bırakabilirsiniz.


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.