Afyona Özel Haşhaşlı Katmer Tarifiafyona özel haşhaşlı katmer tarifi (8)Sevgili hanımlar Afyona özel haşhaşlı katmer yapımını paylaşmak istedim. Bugüne kadar gördüğüm bütün katmer tarifleri bazlama şeklinde yapılmıştı.Bende bu tarif değişik hamur tarifi arayanların beğenisini kazanacak kadar güzel oluyor.

Öncelikle bir ön bilgi vermek istiyorum. Başka yörelerde bu tarif un, su, tuz ve yağ ile yapılmaktadır. Ama afyonda katmer denince akla hemen haşhaş ezmesi gelir. Haşhaş ezmesini nereden bulacağım? Dediğinizi duyar gibiyim. Ama üzülmeyin çünkü ulusal zincir marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Eğer haşhaş ezmesi kullanmak istemezseniz bunun yerine tahin kullanabilirsiniz. Öncelikle haşhaş hem lezzet verirken hemde hamurun kurumadan yumuşacık bir kıvamda olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden bu tarifi yaparken bolca kullanmanızı tavsiye ederim. Ben sizlere kendi yaptığım şekilde anlatacağım.

6 Kişi İçin Malzemeler:

1_Yarım kilo un.

2-Bir adet margarin.

3-Bir su bardağı sıvı yağ.

4_250 gram haşhaş ezmesi.

5_Bir tutam tuz.

Yapılışı:Sponsorlu Bağlantılar


Un ve bir tutam tuzu kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yumuşak bir hamur yapın. Hamurun üzerini bir bezle örterek 10 dakika kadar dinlendirin. Dinlenen hamur daima kolay açılır ve güzel kızarır. Yaklaşık yemek tabağı büyüklüğünde bir katmer için bir su bardağı un yeterli olacaktır. Bu ölçü ile istediğiniz kadar çoğaltıp azaltabilirsiniz. Sonra hamuru 3 eşit parçaya bölün. Hamurun bir parçasını masaya un serperek ince bir şekilde merdane yardımı ile açın. Bir kenarda bir su bardağı sıvı yağ ile haşhaş ezmesini muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışımın üçte birine yakın bir bölümünü hamurun üzerine dökün ve her yerine dağıtın. Sonra hamurun yarısına yakın bir bölümünü katlayın ve sonra diğer yarısına yakın bölümünü de katlayın. Sonra üzerine tekrar yağ ve haşhaş sürdükten sonra kalan diğer kısımlarını da katlayarak zarf haline getirin. Diğer kalan iki parça hamuru da aynı şekilde açın. Her parça hamuru ikiye bölerek yuvarlak bir şekilde açın. Biraz kızdırılmış teflon tavaya koyup önce bir tarafını pişirin ve çevirin. Çevirdikten sonra üzerine margarini sürün. Sonra diğer tarafını pişirip çevirin ve pişen tarafa margarin sürün. Kızaran hamura sürülen margarin hamurun kuruması engelleyecektir. Katmeri bir gün sonra yemek isterseniz mutlaka tavada alt üst tekrar ısıtın taze gibi olacaktır. Bu tarifin bir çok hamur açma şekil var ama ben en kolay şeklini anlattım. Ayrıca hamurun yumuşak olmasını istiyorsanız yoğururken bir paket kuru instant maya ve bir tatlı kaşığı şeker katmalısınız. Hamurun kabarmasını beklemeden aynı işlemleri yaparak pişirmelisiniz. Merak edenler için söyleyeyim maya ile de çok yaptım ve katmer daha yumuşak oluyor. Ama maya kullanmadan üzeri biraz daha çıtır oluyor. Kardelen örgü modeli bayan yelek yapımında oldukça ilgi gören bir örnek olduğu için sizler için anlatımını yaptım.afyona özel haşhaşlı katmer tarifi (11)afyona özel haşhaşlı katmer tarifi (10)afyona özel haşhaşlı katmer tarifi (7)afyona özel haşhaşlı katmer tarifi (1)afyona özel haşhaşlı katmer tarifi (13)


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.