Afyon Yöresine Özel Bükme ve Ağzıaçık Tarifiağzıaçık-bükme (3)-tile1Diğer yörelerde çok fazla bilinmeyen Afyon yöresine özel ağzı açık ve bükme tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum. Çıtır börek tarzında ama börek olmayan bir tariftir. Ev halkı ve misafirlerinizin hayran kalıp ayrıca misafirlerinizin sizden tarifini isteyecekleri çok değişik ve güzel bir hamur işidir. Öncelikle hamurun yapımında farklı tarifler kullanılmaktadır. *Değişmeyen malzemeler un, tuz, su ve katı yağdır. İki hamurun yapılışı arasındaki tek fark verilen şekildir. Bükme hamuru kare olarak açılıp dikdörtgen şekil verilerek yapılır. Ağzı açık ise hamuru yuvarlak olarak açılıp pileli olarak kapatılarak yapılır. Tarifimiz 3-4 kişiliktir.  Şimdi dilerseniz bu lezzetli hamur işinin yapımına başlayalım.

Malzemeler:

-1 kg un

-1 tatlı kaşığı tuz

-Aldığı kadar su

-250 gr margarin

-1 çay bardağı sıvı yağ

İç malzemesi için;

-1 kilo yeşil mercimek veya

-4 adet iri patates veya

-1 kilo ıspanak bu üç malzemeden birisini bükme için kullanabilirsiniz.

-Ağzı açık için yarım kilo kıymanın içine iki yumurta karıştırabilir veya

-1 kalıp peynir içine 2 yumurta karıştırabilirsiniz.

Çıtır ve gevrek olmasını isteyenler hamurun içine;

-1 çay bardağı sirke

-1 çay bardağı yoğurt

Yumuşak olmasını isteyenler hamurun içine;

-1 su bardağı süt

Yapılışı:

Yağ hariç diğer malzemelerle kulak memesi yumuşaklığında hamuru yoğuralım. Hamur içinde hiç gözenek kalmadan ne kadar çok yoğrulursa sonuç o kadar güzel olacaktır. Hamuru mutlaka üzerini örterek 15 dk kadar dinlendirin. Dinlenen hamuru 4 eşit parçaya bölelim. Biraz un serpilmiş masada oklava yardımıyla hamuru yufka kalınlığına gelinceye kadar açalım. Açtığımız hamurun üzerine eritilmiş tereyağı ve yemek yağı karışımını hamurun her yerine değecek şekilde sürelim. Yağı çok az olmaması gerekir. Bolca her yerine gezdirelim. Yağlanan hamuru el yardımı ile genişleterek iyice açabildiğimiz kadar büyütelim. Yağlanan hamur elimizde kolayca açılıp büyüyecektir. Daha sonra hamuru bir kenarından ortaya doğru kıvıralım. Sonra diğer kenarını kıvırdığımız yerin üzerine tekrar kıvıralım. Hamurun üzerine tekrar yağlayarak diğer iki ucunu da üst üste katlayalım. İkinci hamuru açtıktan sonra yağlayıp bir önceki hamuru tam orta kısmına koyalım ve katlama işlemini ondan sonra tekrarlayalım. parça hamuru bu şekilde iki parça haline getirelim. Daha sonra bu hamurları küçük parçalar halinde bölelim. Bu küçük hamurları kare şeklinde açarak tam orta kısmına uzunlamasına mercimek, patates veya ıspanak koyarak önce bir kenarını sonra ikinci kenarını katlayarak uzun dikdörtgen şekil verelim. Ters çevirerek katlama yeri altta kalacak şekilde tepsiye yerleştirelim. Hamurlar birbirine değmeyecek şekilde yerleştirmeye dikkat edelim. Böylece hamurun her yeri eşit pişecektir.Sponsorlu Bağlantılar


Ağzı açık için ise yuvarlak şekilde hamuru açıp ortasına;

-1 yemek kaşığı kadar peynir ve yumurta karışımı veya

-1 yemek kaşığı kadar kıyma ve yumurta karışımı koyalım. Sonra bir kenarından başlayarak hamuru pileli şekilde malzeme tamamen kapanmayacak şekilde kapatalım ve tepsiye yerleştirelim. Üzerini yağlayarak 200 derece fırında üzeri kızarana kadar yaklaşık 20 dk pişirelim. İsteğe göre hamurun üzerine sürdüğünüz yağın içine 2 yemek kaşığı kadar haşhaş ezmesi katabilirsiniz. Bu hem lezzet hemde hamura çıtırlık verecektir. ağzıaçık-bükme (3)

Afyon Bükmesi
ağzıaçık-bükme (1)Yöresel Bükme
ağzıaçık-bükme (2)

Mercimekli Bükmeağzıaçık-bükme (7)

Kıymalı Ağzı açıkağzıaçık-bükme (6)

Peynirli Ağzı açık

 


Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.